"Pamuk üreticilerinin borçları 1 yıl süreyle faizsiz ertelensin"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, stratejik ürün olan pamukta üreticilere 2019 yılı primlerinin acil ödenmesini, kooperatif ve banka borçlarının faizsiz 1 yıl ertelenmesini, 2020 yılında pamuk üretimine verilecek desteklerin acilen açıklanmasını istedi.

Tugrul Demir
Bu içerik 562 kez okundu."PAMUKTA DA DIŞA BAĞIMLIYIZ"

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonominin neredeyse durma noktasına geldiğini ve pamuk üretiminin de bu süreçte olumsuz etkilendiğini anımsatan Ayhan Barut, alınacak önlemler ve yapılacak desteklerle ekonominin korunacağını, tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanacağını kaydetti. Türkiye'nin yıllara göre değişmekle birlikte ortalama 1 milyon ton pamuk ürettiğini aktaran Ayhan Barut, yıllık tüketimin ortalama 1.5 milyon ton olduğunu, aradaki farkın ithalat yoluyla giderilmeye çalışıldığını ifade etti. Türkiye'nin pamukta da ithalatçı konumda bulunduğunu dile getiren Barut, 30'dan fazla işkolunun hammadesi olan pamuk için yıllık ithalata 1 milyar 250 milyon dolar civarında para ödendiğini vurguladı.

"BELİRSİZLİKLER ÇİFTÇİYİ ÜRETİMDEN UZAKLAŞTIRIYOR"

Ulusal Pamuk Konseyi'nden üretici birliklerine, meslek odalarından çiftçilere herkesin pamukla ilgili 'çözüm' çağrısı yaptığına dikkat çeken Ayhan Barut, şöyle devam etti:
"Salgınla birlikte Türkiye pamuk üretimi de çok önemli bir dönüm noktasından geçiyor. Salgının etkisiyle işlerin durma noktasına gelmesi canımızı yakıyor. Pamukla ilgili işin uzmanları, ülkemizin büyük emekle ulaştığı ortalama 850 bin ton lif pamuk seviyesinin yüzde 40 azalma ile 600 bin tona gerilemesi riskinden söz ediyor. Buna göz yumulmamalıdır. Ekim öncesinde pamuk üreticisinin finansmana erişiminin zorlaşması kabul edilemez. Zaten şu anda kredi ertelemesi yapılmıyor, maalesef yeni kredi kanalları da açılmıyor. Tüm bunların yanı sıra 2019 yılı pamuk primleri de ne yazık ki hala ödenmiş değil. Üstelik ekim öncesinde pamuk üreticilerimiz 2020 yılı desteklerinin ne olacağını dahi bilmiyor. Sürekli artan üretim maliyetlerine, ürünün para etmemesine, borca ve belirsizliğe rağmen çiftçimiz binbir emekle üretmek için çabalıyor ama yaşanan bu belirsizlikler üreticiyi pamuk üretiminden hızla uzaklaştırıyor."

"PAMUK PRİMLERİNİ ÖDEYİN, DESTEKLERİ AÇIKLAYIN"

İstihdam, ihracat ve katma değer açısından çok önemli olan pamukta üretimin oldukça zahmetli ve pahalı olduğuna vurgu yapan Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Tekstilden hazır giyime, bitkisel yağdan hayvansal yem sanayisine dek çok fazla işkolunun en önemli hammaddesi olan pamuk için üretime ve üreticiye destek verilmeli, salgınla mücadele günlerinde ise bu destek daha fazla olmalıdır. Pamukta yüksek maliyet sorununun çözülmesi ve üretimin arttırılması zorunlu. Uluslararası düzeyde işlem gören bir ürün olduğu için dünya fiyatlarıyla rekabet açısından da pamuk üretimi ve üreticilerinin desteklenmesi şart. Onlarca sanayi iş kolunda temel girdiler arasında yer alan pamuğun stratejik ürün olarak değerlendirilip daha çok desteklenmesini istiyoruz. Pamukta prim miktarlarının her dönem üretim maliyetlerindeki artış ve enflasyon oranlarına göre arttırılmasını talep ediyoruz. Bu çerçevede 2019 yılı pamuk priminin hemen ödenmesini, pamuk üreticilerinin Tarım Kredi Kooperatifi ve banka borçlarının faizsiz olarak bir yıl ertelenmesini, 2020 yılında pamuk üretimine verilecek desteklerin acilen açıklanmasını istiyoruz. Eğer bu adımlar atılmazsa ne yazık ki üretici üretimden yine çekilecek ve pamuk ithalatına daha fazla para ödenecek. Tüm bu nedenlerle stratejik ürünümüz pamuk üretimi yeterince desteklensin, girdi maliyetleri düşürülüp üretici teşvik edilsin istiyoruz. Bu yapılırsa pamuk ithalatçısı olmaktan kurtuluruz, ekonomimiz, üreticilerimiz ve yerli sanayimiz bu işten oldukça kazançlı çıkar."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim