“Wuhan’da vaka sayısının eksik bildirilmesinin nedeni raporlama hatası”

Wuhan Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) Salgınını Önleme ve Kontrol Liderlik Ofisi, kentteki yeni tip koronavirüs vakalarının sayısının ve virüsten kaynaklı ölümlerin sayısının tashih edilmesine dair bugün bir basın toplantısını düzenledi. Ofisin yetkilisi, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

“Wuhan’da vaka sayısının eksik bildirilmesinin nedeni raporlama hatası”
“Wuhan’da vaka sayısının eksik bildirilmesinin nedeni raporlama hatası” Tugrul Demir
Bu içerik 1175 kez okundu.

Soru: Wuhan’da yeni tip koronavirüs vakalarının ve virüsten kaynaklı ölümlerin sayısı niçin tashih edildi? 
 
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) Salgını, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana geçen sürede, Çin’de en hızlı ve geniş çapta yayılan, önleme ve kontrol görevinin en zor olduğu büyük ve aniden patlak veren bir kamu sağlığı olayı. Çin’in salgınla mücadelesinin ana sahası olan Wuhan kenti, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Çin Devlet Konseyi’nin kararlı liderlikleri altında, ÇKP Hubei Komitesi ve Hubei halk hükümetinin bu yönde aldığı somut tedbirler doğrultusunda, salgın karşısında en kapsamlı, katı ve derin önleme ve kontrol çalışmalarını yürüttü. Şu an, salgının yayılması temel olarak kesildi, Wuhan’dan diğer bölgelere ulaşım kanalları yeniden açıldı, böylece vakalara yönelik kapsamlı tashih çalışmaları için elverişli şartlar oluştu. Yeni tip koronavirüs taşıdığı tespit edilen vakaların ve bu hastalıktan ölenlerin sayısı, zamanında, açık, şeffaf ve isabetli şekilde kamuoyuyla paylaşılmalı. 
 
Ancak salgının patlak verdiği ilk dönemlerde, tedavi kapasitesinde yaşanan yetersizlikler nedeniyle sayıları çok az da olsa bazı sağlık kuruluşları, salgına ilişkin bilgi sistemine zamanında bağlanamadı; tedavi kapasitelerini aşmış durumdayken çalışmalarını sürdürdü, sağlık personeli tüm ilgisini tedavi çalışmalarına verdi ve bu nedenle de vaka sayılarının objektif olarak raporlanmasında gecikme, ihmal ve yanlış bildirim gibi durumlar söz konusu oldu. 
 
Wuhan Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) Salgınını Önleme ve Kontrol Liderlik Ofisi, Çin Halk Cumhuriyeti Bulaşıcı Hastalıkları Önleme ve Tedavi Kanunu’nun 38. maddesinin 4. fıkrası, “Ani Kamu Sağlığı Olaylarına Müdahale Yönetmeliği”nin 25. maddesinin 3. fıkrası, Çin Halk Cumhuriyeti İstatistik Kanunu’nun Uygulama Yönetmeliği’nin 19. maddesi, Nüfus ve Ölüm Kayıt Yönetimi Yönetmeliği’nin 14. ve 15. maddeleri gibi yasa ve kurallar doğrultusunda, kentteki yeni tip koronavirüs vakalarının sayısını ve virüsten kaynaklı ölümlerin sayısını tashih etti. 
 
Soru: Adı geçen tashih çalışmaları nasıl yürütüldü? 
 
Wuhan Koronavirüs (Covid-19) Salgınını Önleme ve Kontrol Liderlik Ofisi, adı geçen tashih çalışmalarına büyük önem vererek, tarihe, halka ve salgında hayatını kaybedenlere sorumluluk ilkelerinden hareketle aktif şekilde tashih çalışmalarını yürüttü. Mart ayı sonunda liderlik ofisinin çatısı altında, salgına ilişkin büyük veri ve salgın araştırma ekibi kuruldu. 
Liderlik ofisinin organizasyonu altında, kentin sağlık, salgını önleme ve kontrol etme, kamu güvenliği, sivil işler, adalet ve istatistik gibi işlerinden sorumlu kamu kuruluşları, bir yandan internet üzerinden, Wuhan Salgını Önleme ve Kontrol Büyük Veri Bilgi Sistemi’nde, Wuhan Ölüm İşlemleri Bilgi Sistemi’nde, Wuhan Sağlık ve Hastane Yönetimleri Yeni Tip Koronavirüs Bilgi Sistemi’nde ve Wuhan Yeni Tip Koronavirüs Nükleik Asit Test Sistemi’nde yer alan vakalara yönelik rakam kıyaslama, tekrarları giderme ve eksiklikleri tamamlama işlemlerini yaptı, diğer yandan da ‘hiçbir vaka kaçırmama’ ilkesi doğrultusunda, yerinde inceleme yöntemiyle ateşli hasta klinikleri, hastaneler, kabin hastaneler, karantina noktaları, salgının görüldüğü yerleşim merkezleri ile kamu güvenlik birimlerinin, adalet kuruluşlarının ve sivil işlerden sorumlu birimlerin kontrol ettiği cezaevleri ve huzurevleri gibi kentte salgına ilişkin tüm noktalarda vakaların kişisel bilgilerini kapsamlı şekilde topladı; daha sonra da sağlık kuruluşları, mahalle yönetimi, kamu güvenliğinden sorumlu karakollar, vakaların bağlı olduğu iş yerleri ve aile yakınları aracılığıyla bu sayılar tek tek tarama yapılarak kontrol edildi, böylece vakaların her birinin bilgilerinin kesinlik taşıması ve gerçeği yansıtması sağlandı. 
 
Soru: Yapılan tashihin ardından Wuhan’daki toplam vaka sayısı nasıl değişti? 
 
16 Nisan saat 24.00 itibarıyla Wuhan’da yeni tip koronavirüs taşıdığı tespit edilen toplam vaka sayısı 50 bin 8 idi. Ancak bazı hastaların tedavi için farklı bölgelerdeki hastanelere gitmeleri nedeniyle 217 vaka tekrar raporlandı. Bu sayının toplam vakalardan düşülmesi gerekiyor. Öte yandan, gecikme ve yanlış bildirimlerden dolayı 542 vaka kaydedilmedi. Bu sayının da toplam vaka sayısına eklenmesi gerekiyor. Böylece, Wuhan’daki toplam vaka sayısı son olarak 50 bin 333 olarak tashih edildi. 
 
Soru: Tashih sonrasında Wuhan'daki Covid-19 kaynaklı can kayıplarının sayısı nasıl değişti? 
 
16 Nisan saat 24.00 itibarıyla Wuhan’da yeni tip koronavirüs taşıdığı tespit edilen kişiler arasında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 579’di. Ancak tekrar ve yanlış raporlamalar nedeniyle 164 ölüm vakası, toplam ölüm sayısından düşüldü. Aynı zamanda hastanelerde değil, kendi evlerinde hayatlarını kaybetmeleri nedeniyle salgına ilişkin bilgi sistemine dâhil edilmeyen, bazı gecikmeli veya yanlış bildirilen toplam bin 454 ölüm vakası da toplam vefat sayısına dâhil edildi. Tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda, Wuhan’daki Covid-19 nedeniyle meydana gelen can kaybı sayısı 3 bin 869 olarak tashih edildi. 
 
Soru: Kentteki yeni tip koronavirüs vakalarının sayısının ve virüsten kaynaklı ölümlerin sayısının tashih edilmesinin önemi nedir? 
 
Can güvenliği ve beden sağlığı, halkın en temel ihtiyaç ve beklentileri. Salgına ilişkin verilerin arkasında halkın canı ve sağlığı yattığı gibi, hükümetin güvenilirliği bulunuyor. Vaka ve can kaybı sayılarına yönelik tashih, halkın çıkarlarını koruyacağı gibi, bilimsel şekilde salgını önleme ve kontrol etmeye yararlı olacaktır. Bu tashih, toplumun hassasiyetlerine etkili bir karşılık olurken, her vatandaşın canına saygı duyulduğunu gösteren bir adımdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SON DAKİKA :Kosova - Sırbistan Sınırında siren sesleri yükseliyor !
SON DAKİKA :Kosova - Sırbistan Sınırında siren sesleri yükseliyor !
Mersin Milletvekili Özkan MEİGDER’i ziyaret etti
Mersin Milletvekili Özkan MEİGDER’i ziyaret etti
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣