Çocukları Daha Sağlıklı Bir Geleceğe Hazırlayan Eğitim Projesi “Yemekte Denge” 7. Yılını Kutladı

Çocukları Daha Sağlıklı Bir Geleceğe Hazırlayan Eğitim Projesi “Yemekte Denge” 7. Yılını Kutladı

Çocukları Daha Sağlıklı Bir Geleceğe Hazırlayan Eğitim Projesi “Yemekte Denge” 7. Yılını Kutladı
Çocukları Daha Sağlıklı Bir Geleceğe Hazırlayan Eğitim Projesi “Yemekte Denge” 7. Yılını Kutladı Tugrul Demir
Bu içerik 1132 kez okundu.

Etkinlikte proje kapsamında hazırlanan ve Türkiye genelinde projenin uygulandığı pilot okullarda eğitim materyali olarak kullanılacak “Küçük Şefler Restoranı” isimli hikâye kitabının da tanıtımı yapıldı. Proje kapsamında düzenlenen “İyi Uygulamalar Yarışması”nı kazanan öğretmenlere de ödülleri takdim edildi.

 

 

Öğrenci sayısı ve sınıf düzeyi açısından Türkiye’nin en kapsamlı ve sürdürülebilir beslenme eğitim projesi olan Yemekte Denge, okul öncesi, 1. 2. 3. ve 4.sınıflar dâhil olmak üzere 7. yılında 6 milyonun üzerinde çocuğa, veliye ve öğretmene ulaşıyor.

 

 

Sabri Ülker Vakfı’nın Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü, öğrenci sayısı ve sınıf düzeyi açısından Türkiye’nin en kapsamlı ve sürdürülebilir beslenme eğitim projesi olan Yemekte Denge’nin 7. yıldönümü özel bir etkinlikle kutlandı.

 

Sabri Ülker Vakfı Genel Müdürü Begüm Mutuş, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Adem Orakçı, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı üyesi Doç. Dr. Hünkar Korkmaz’ın da katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, Yemekte Denge projesinin uygulandığı pilot okullarda eğitim materyali olarak kullanılacak “Küçük Şefler Restoranı” hikâye kitabının da tanıtımı yapıldı. Proje kapsamında düzenlenen “İyi Uygulamalar Yarışması”nı kazanan öğretmenlere ödüllerinin de verildiği gecede, ayrıca Yemekte Denge “Dengeli Besleniyorum Resim Yarışması”na katılan öğrencilerin resimleri de sergilendi.

 

 

Gerçekleşen ödül töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Adem Orakçı, “Yemekte Denge Eğitim Projesi, gelecek nesillerin daha sağlıklı olması için önemli bir misyon üstleniyor. Öğretmenlerimiz de çocuklarımızın yeterli ve dengeli beslenmeyi daha iyi anlaması ve nasıl beslenmeleri gerektiğini öğrenmesi için büyük çaba harcıyor. Bu kapsamda ödül alan öğretmenlerimizin hepsini tebrik ediyorum. Geliştirdikleri yeni ve yaratıcı uygulamalarla ödüle layık görülen öğretmenlerimize ve bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Projenin ana mesajları yenilenen eğitim programında yerini aldı

 

İyi Uygulamalar Yarışması’nı kazanan öğretmenleri tebrik eden Sabri Ülker Vakfı Genel Müdürü Begüm Mutuş, Yemekte Denge Eğitim Projesi’nin yeniliklerine değindi: “Yemekte Denge çocuklara sebzeden süt ürünlerine, meyveden tahıla birçok besin grubunu sevdirdi. Örneğin projeye katılan birçok öğretmenimiz bize Yemekte Denge Eğitimi sonrasında çocukların karnabahar, pırasa, brokoli gibi daha önce hiç yemedikleri ya da tüketmekten hoşlanmadıkları birçok besini yemeye başladıklarını, spor yapma sıklıklarının da arttığını aktarıyor. 2017-2018 eğitim öğretim yılında Yemekte Denge Projesi’nin mesajları yenilenen öğretim programları da, Hayat Bilgisi dersinde Sağlıklı Hayat ünitesinde “dengeli beslenme” başlığı altında yerini aldı. Ayrıca bu yıl Eylül ayında öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerini teşvik amacıyla gerçekleşen hizmet içi eğitim kapsamında yaklaşık bin öğretmene temel beslenme eğitimi verildi. Önümüzdeki yıl daha fazla çocuğumuza ulaşmak için fiziksel aktiviteyi de ön plana çıkartacak şekilde yenilenen materyallerle yolumuza devam edeceğiz.”

 

 

Küçük Şefler Restoranı hikaye kitabı 500 okulda öğrencilerle buluşacak

Yemekte Denge Eğitim projesinin içeriği her yıl yenileniyor. Önceki yıllarda eğitimi öğrenciler için daha keyifli hale getirmek için Warner Bros karakterleri ile 10 adet yarı animatik film hazırlanmıştı. Bu yıl ise Türkiye’nin çocuk yayıncılığı ve çizgi film üretiminde en başarılı stüdyolarından Düşyeri Çizgi Film ve Animasyon tarafından “Küçük Şefler Restoranı” adlı bir hikâye kitabı hazırlandı.

Yemekte Denge eğitim projesinin ana mesajlarını keyifli ve sürükleyici bir hikâye ile aktaran “Küçük Şefler Restoranı”, projenin uygulandığı 500 okulda yaklaşık 500 bin öğrenciyle buluşacak. Dengeli beslenme eğitiminin pekiştirilmesine yardımcı olacak “Küçük Şefler Restoranı”, ilkokullarda 2. 3. ve 4. sınıf öğrencilerine 2018 Ocak ayı itibarıyla dağıtılacak. Ardından sene içinde okul öncesi ve 1. sınıflara özel, daha fazla görsel içeren üç farklı hikâye kitabı çocuklarla buluşacak.

 

 

Ödüller sahibini buldu

Yemekte Denge Eğitim Projesi kapsamında her yıl “İyi Uygulamalar Yarışması” düzenleniyor. Yarışma Yemekte Denge’nin mesajlarının öğrencilere etkili bir şekilde iletilmesi, kazanımların kalıcı olması için projeyi yürüten öğretmenler tarafından yeni ve yaratıcı uygulamaların geliştirilmesi amacıyla gerçekleştiriliyor. Yarışma, projenin uygulandığı 10 pilot ildeki okul öncesi ve ilkokul 1. 2. 3. ve 4. sınıflarını okutan öğretmenlerin yaptıkları uygulamaları kapsıyor. Bu yıl “İyi Uygulamalar Yarışması”nda dereceye giren öğretmenler ödüllerini aldı.

 

 

Yemekte Denge 10 ilde 6 milyon çocuk, öğretmen ve ebeveyne ulaşıyor

Yemekte Denge Eğitim Projesi, 2011 yılında Sabri Ülker Vakfı’nın temel misyonlarından biri olan“sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamak” amacından hareketle hayata geçirildi. Ana mesajı “Dengeli bir şekilde her şeyi yiyebilirsin. Yapman gereken, dengeyi nasıl kuracağını öğrenmek” olan Yemekte Denge, çocuklarda dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam alışkanlığı geliştirmeyi amaçlıyor. 2017-2018 eğitim öğretim dönemiyle birlikte 7. yılına giren proje, 10 ilde (İstanbul, İzmir, Aydın, Gaziantep, Kahramanmaraş, Trabzon, Sinop, Kayseri, Antalya, Erzurum) 6 milyonun üzerinde çocuk, öğretmen ve ebeveyne ulaşıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim