GİRİŞİMCİLİĞİN KALBİ İMECE MAKER FEST İLE ANKARA’DA ATTI

Bugüne kadar Ankara’da yapılan en kapsamlı ve en büyük maker ve girişimcilik etkinliklerinden biri olan İMECE Maker Fest, Cer Modern’de 300’ü aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Habitat Derneği öncülüğünde düzenlenen ve üretme alışkanlığının yaygınlaştırılması ile ekonomide sürdürülebilir üretimin teşvik edilmesini amaçlayan festivalde, Türkiye’nin maker ekosisteminden önemli üreticiler, mülteciler ve Türk girişimciler ile bir araya geldi. Yaratıcı fikirlerini üretime dönüştüren girişimcilerin stantlarında; el deformasyonu olan çocuklara yönelik 3 boyutlu yazıcı ile hazırlanan mekanik eller, geri dönüşüm yoluyla yapılan ve içinde bisiklet ile süs eşyalarının da olduğu araç-gereçler, havadan su üreten cihaz gibi çeşitli ürünler sergilendi.

GİRİŞİMCİLİĞİN KALBİ İMECE MAKER FEST İLE ANKARA’DA ATTI
GİRİŞİMCİLİĞİN KALBİ İMECE MAKER FEST İLE ANKARA’DA ATTI Tugrul Demir
Bu içerik 1107 kez okundu.

Habitat Derneği ve Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR)’nin hazırladığı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen İMECE Programı kapsamında, bugüne kadar Ankara’da yapılan en kapsamlı girişimcilik etkinliklerinden biri düzenlendi. Üretme alışkanlığının yaygınlaştırılmasını ve inovatif düşünce ile ekonomide sürdürülebilir üretimin teşvik edilmesini amaçlayan İMECE Maker Fest 2017, 300’e yakın ziyaretçinin katılımı ile gerçekleşti. Türkiye’nin maker ekosisteminden önemli üreticileri, mülteci ve Türk girişimciler ile bir araya getiren festivalde, İMECE kapsamında eğitim alan 90 mülteci ve Türk girişimcinin yaptığı ürünleri sergileme imkanına sahip olurken, Türkiye’de maker hareketine destek verenlerin stantları da yer aldı. Gençleri teknoloji ve inovasyonla buluşturan birçok etkinliğin yapıldığı festivalde, robotik, drone, hareketli heykeller, deriden aksesuar yapımı gibi atölye çalışmaları da düzenlendi. Öte yandan stantlarda, 3 boyutlu yazıcı ile hazırlanan ve el-parmak deformasyonu olan çocuklara yönelik mekanik eller, yağmurun yağma sistemi ile çalışan havadan su elde eden cihaz, deri ve örgüler ile hazırlanan objeler, atık malzemelerin kullanımıyla hazırlanan çeşitli ürünler başta olmak üzere birçok ürün sergilendi.

 

“Yeni Nesil Tüketen Değil, Üreten Olmalı”

 

Dünyada hızla yayılan “Maker hareketi”nin gençleri tüketici olmaktan çıkarıp, fikir ve bilgi paylaşımı yaparak üretici olmaya yönlendirdiğini vurgulayan Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, “Teknoloji ile ‘kendin yap’ kültürünü bir araya getiren ve dünyada hızla yayılan bir akım olan ‘Maker Hareketi’ kapsamında gerçekleştirdiğimiz İMECE Maker Fest 2017 Programı ile hem Türk hem de mülteci üreticilerin, ülkenin maker ekosistemine dahil olmasını hedefliyoruz. Yeni nesil tüketimden değil üretimden geçen bir nesil olmalı. Var olan kaynakları araştıran, ihtiyaca yönelik çözümler üreten, hiç var olmayan şeyi keşfeden, son teknolojilerden haberli, sabırlı, hevesli ve becerikli gençliği destekliyoruz. Gençler artık kendileri yapıyor, üretiyor. Biz de onları, eksik kaldıkları noktada eğitimlerle destekliyoruz” dedi.

 

Eğitimlerin yaratıcılık ve inovasyon odaklı olduğunun altını çizen Hazır, “Makers Day’ler ile yaratıcılık kültürlerinin gelişmesini sağlıyoruz. Eğitimlerimiz, yaratıcılık ve inovasyon üzerine kuruluyor ve birlikte yeni fikirler ve çözümler yaratmaya ve bunları denemeye, yeni ürünler üretmeye ve bu ürünlerle ve süreç ile ilgili raporlar yazmayı içeriyor. Amacımız gençlerin keşfetme, araştırma, işbirliği ve etkileşimle bilgilerini geliştirmek ve toplumu ve dünyayı anlamalarını ve toplumu ve dünyayı daha iyiye doğru değiştirmelerini sağlamak” ifadelerini kullandı.

 

“Üreticiliğe ve Girişimciliğe Dikkat Çekmek İçin Çabalıyoruz”

 

Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Başak Saral,“Habitat Derneği olarak, toplumsal dönüşüm ve bilişim odaklı kalkınma alanlarında çalışmalar yürütüyor, insan kaynaklarını destekleyerek, gençleri bilişim odaklı girişimciliğe davet ediyoruz. Uzun yıllardır Türkiye’deki maker hareketinin bir parçasıyız. Bu nedenle Türklerin ve mültecilerin iş kurma süreçlerini destekleyen birçok etkinlik yapıyoruz. Ankara’da bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük girişimcilik etkinliklerinden biri olan İMECE Maker Fest 2017’in üreticilerin ve girişimciliğin önemine dikkat çekmek için önemli olduğu kanaatindeyiz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣