Kadınlarda KOAH’a dikkat

Akciğer içindeki hava yollarının tıkanmasıyla gelişen ve hastanın nefes alıp vermesini zorlaştıran kronik bir hastalık olan KOAH, Türkiye’de 5 milyon kişiyi etkiliyor. Ancak, bu hastaların yüzde 90’ı hasta olduğunun farkında değil. Dünya KOAH Günü kapsamında düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan KOAH Hastaları Derneği ve Akciğer Hastaları Dayanışma Derneği (AHDADER), Türkiye’de KOAH hastalığına dikkat çekti. Yapılan araştırmalara göre, 1980 yılından bu yana kadınlar arasında KOAH’a bağlı görülen ölümler üç katına çıkarken, erkeklere oranla kadın hastalarda görülen yeni KOAH vakaları yaklaşık 3 kat daha hızlı artış gösteriyor.

Kadınlarda KOAH’a dikkat
Kadınlarda KOAH’a dikkat Tugrul Demir
Bu içerik 833 kez okundu.

Zararlı partikül veya gazlara maruz kalmanın neden olduğu havayolu veya alveoler anormalliklere bağlı kalıcı hava akımı kısıtlanması ve solunumsal belirtilerle karakterize, yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olarak tanımlanan ve halk arasında KOAH olarak bilinen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, yapılan araştırmalara göre dünyada en sık görülen ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer alıyor. Tüm dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de her yıl Kasım ayının üçüncü Çarşamba günü düzenlenen “Dünya KOAH Günü” kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler ile hastalığa dikkat çekmek ve bu alandaki farkındalığın artırılması hedefleniyor.

 

KOAH Hastaları Derneği ve Akciğer Hastaları Dayanışma Derneği (AHDADER) de Dünya KOAH Günü dolayısıyla Novartis iş birliği ile KOAH hastalığına dikkat çekmek üzere bir toplantı düzenledi. Dünya genelinde 210 milyon kişiyi etkileyen KOAH’ın önlenebilir ve doğru tedavi ile kontrol altına alınabilir bir hastalık olduğunun vurgulandığı toplantıda, toplumda genellikle erkek hastalığı olarak bilinen KOAH’ın kadınlarda görülme oranındaki artışa da dikkat çekildi.

 

Kadınlarda KOAH artıyor

 

Düzenlenen toplantıda, 1980 yılından bu yana kadınlar arasında KOAH’a bağlı görülen ölümlerin üç katına çıktığı belirtilirken, erkeklere oranla kadın hastalarda görülen yeni KOAH vakalarının sayısının yaklaşık 3 kat daha hızlı artış gösterdiği vurgulandı.

 

Kadınlara, erkek hastalara oranla daha düşük doğruluk payı ile KOAH teşhisi koyulduğunu aktaran KOAH Hastaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mecit Süerdem, “Sigara içen KOAH hastası kadınlarda, sigara içen KOAH hastası erkeklere oranla akciğer fonsiyonlarında yüzde 20 oranında azalma görülüyor. Sigara kullanan KOAH hastası kadınlar, erkek hastalara göre yüzde 50’den daha fazla oranda hastaneye kaldırılıyor. Sigara kullanmadığı halde KOAH teşhisi koyulanlar genelde kadın hastalar.” dedi.

 

KOAH görülen kadın hastaların erkeklere oranla daha genç ve daha düşük sosyo-ekonomik koşullara sahip olduklarını belirten Prof. Dr. Süerdem, KOAH hastası kadınlarda anksiyete ve depresyon görülme sıklığının da erkek hastalara oranla neredeyse 4 kat daha fazla olduğunu vurguladı. Türkiye’de her 10 KOAH hastasının 8’inin nefes darlığından yakındığını belirten Prof. Dr. Mecit Süerdem, yapılan araştırmalara göre KOAH’ın dünyada görülen en sık ölüm nedenleri arasında 3. sırada olduğunu aktardı. KOAH ile ilgili bilinçlenmenin önemini vurgulayan Süerdem, “KOAH hasta ve yakınlarının en sık sorduğu sorulara cevap verebilmek için derneğimizin web sitesinde yer alan 50 videodan oluşan KOAH-Soru-Cevap serisini hazırladık.” dedi.

 

Akciğer Hastaları Dayanışma Derneği (AHDADER) Başkanı Hasan Yılmaz ise KOAH’ın Türkiye’de yeterince tanınmadığını belirtirken, “Ülkemizde 5 milyon KOAH hastası var ancak bu kişilerin yüzde 90’ı KOAH olduğunun farkında değil. Hastalığı bildiğini düşünenlerin ise doğru zannettiği pek çok yanlış var. KOAH hastaları olarak öncelikle bizlerin bu hastalığı iyi tanıyıp onunla yaşamayı öğrenmesi, iyi bir hasta olması önemli çünkü KOAH belirtileri yaşam tarzı değişiklikleri ve uygun tedavi ile kontrol altına alınabiliyor.” dedi.

 

Erken teşhis çok önemli

 

Oluşumunda, sigara kullanımı, pasif sigara içiciliği, hava kirliliği, mesleki toz ve kimyasallar ile genetik faktörler gibi nedenler bulunan KOAH, dünyada yaklaşık 210 milyon insanı etkiliyor. Türkiye’de ise 40 yaş üzeri her 10 kişiden 1’inin KOAH hastası olduğu tahmin ediliyor.

 

KOAH’ın en önemli belirtileri nefes darlığı, öksürük ve balgam olarak öne çıkarken, belirtilerin farklı solunum yolu hastalıklarıyla da örtüşmesi ve toplum arasında yaşlılığa atfedilen belirtilerle karıştırılması erken tanıyı zorlaştırıyor. İleri düzey KOAH hastaları ise yürürken, otururken hatta istirahat ederken dahi nefes almakta büyük sıkıntı çekiyor.

 

Uygun tedavi yöntemleri ile KOAH kontrol altına alınabilirken, hastaların günlük işlerini yapmaları sağlanabiliyor, böylece hasta ve hasta yakınlarının yaşam kaliteleri artırılıyor. KOAH hastalarının yaşamını kolaylaştırmak için sigarayı bırakmaları, düzenli egzersiz yapmaları, doğru beslenmeleri, nefes egzersizleri yapmaları ve doktorlarıyla sürekli iletişim halinde olmaları gerekiyor.

 

Hasta tedavi edilmediğinde ise son derece tehlikeli bir seyir izleyen KOAH’ın teşhisi, spirometri adındaki basit ve ağrısız bir nefes ölçüm testi ile yapılıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SON DAKİKA :Kosova - Sırbistan Sınırında siren sesleri yükseliyor !
SON DAKİKA :Kosova - Sırbistan Sınırında siren sesleri yükseliyor !
Mersin Milletvekili Özkan MEİGDER’i ziyaret etti
Mersin Milletvekili Özkan MEİGDER’i ziyaret etti
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣