Yeterli ve Dengeli Beslenme Okul Çağındaki Çocukların Gelişimi İçin Büyük Önem Taşıyor

Sabri Ülker Vakfı, okul çağındaki çocukların yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmasının, gelişimleri ve okuldaki başarıları açısından çok önemli olduğunu belirtiyor. Çocuklar arasında şişmanlık kadar önemli sorunlardan birinin de “gizli açlık” olduğuna dikkat çeken Vakıf, düzenli kahvaltı alışkanlığının geliştirilmesinin birçok sorunun önüne geçeceğini vurguluyor.

Yeterli ve Dengeli Beslenme Okul Çağındaki Çocukların Gelişimi İçin Büyük Önem Taşıyor
Yeterli ve Dengeli Beslenme Okul Çağındaki Çocukların Gelişimi İçin Büyük Önem Taşıyor Tugrul Demir
Bu içerik 854 kez okundu.

Sabri Ülker Vakfı 2012 yılından beri, sağlıklı nesiller yetiştirme hedefiyle Yemekte Denge Projesi’ni sürdürüyor. Çocuklara yeterli ve dengeli beslenme ile sağlıklı yaşam alışkanlıkları konusunda eğitim veren proje 6.6 milyon çocuk, ebeveyn ve eğitimciye ulaştı. Sabri Ülker Vakfı çocukların okulda sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaları için ebeveynlere birçok öneride bulunuyor.

 

Özellikle yaz aylarında tatiller, hava sıcaklarının etkisi ve seyahatler nedeniyle çocuklar yeterli ve dengeli beslenemeyebiliyor. Okulların açılmasıyla birlikte daha düzenli bir yaşama geçen çocukların, yazın edindikleri bu yanlış beslenme alışkanlıklarını bir kenara bırakması da gerekiyor. Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı çocukların sadece bedensel ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunmakla kalmıyor aynı zamanda onların okuldaki başarılarını da olumlu yönde etkiliyor.

 

 

Türkiye’de Obezite Yaygınlaşıyor

Türkiye, okul çağındaki çocuklarda görülen obezitede, Avrupa Bölgesi’ndeki en yaygın toplumlar arasında yer alıyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 verilerine göre, 0-5 yaş grubundaki çocukların yüzde 17’si olması gerekenden daha zayıf, yüzde 21’i ise olması gerekenden kilolu ve yüzde 11 bodur/çok kısa. 6-10 yaş aralığındaki çocukların ise yüzde 20.7’si zayıf, yüzde 17.3’ü kilolu ve yüzde 11.5’i de bodur/çok kısa.

 

Çocuklar arasında şişmanlık kadar önemli olan sorunlardan biri de gizli açlık. Kahvaltı yapmayan, ana öğünleri tüketmeyenlerin çocukların özellikle vitamin ve mineral yetersizliklerinin yanı sıra büyüme ve gelişmelerinin de kahvaltı ve diğer ana öğünleri yapanlara göre kötü olduğu biliniyor.

 

Düzenli Kahvaltı Çok Önemli

Okul döneminde çocuklar, genellikle kahvaltı etmeyi reddeder. Ancak çocukların büyüme ve gelişimleri için kahvaltı çok önemli bir öğündür. Akşam yemeği sonrasında alınan öğün ile kahvaltı yapılan zamana kadar geçen süre çok uzun olduğu için vücudun enerjiye ihtiyaç duyar.

 

Bu anlamda kahvaltıda alınan besin çeşitliği de büyük önem taşıyor. Çünkü büyüme çağındaki çocuklar için iyi bir kahvaltı öğrenme sürecini ve beyin gelişimini olumlu yönde etkiliyor. Kahvaltı yapan çocukların daha başarılı olduğu, konsantrasyon sorunu yaşamadıkları için problemleri daha kolay çözdükleri bilinen bir gerçek. Aynı zamanda çocukların yeterli ve dengeli beslenmeyle, fiziki ya da zihinsel okul performanslarının daha uzun sürdüğü, dolayısıyla geç yoruldukları ve kas işlevlerinin daha iyi olduğu biliniyor. Çocukların fiziksel ve zihinsel performansın gün boyu en üst düzeyde tutulabilmesi için düzenli olarak ara ve ana öğünlerin tüketilmesi ve öğün atlamaması gerekiyor.

 

 

Çocukların Okulda Ne Yediğine Dikkat Edilmeli

Ebeveynlerin çocuklarına düzenli beslenme alışkanlığı kazandırırken öncelikle kendilerinin yeterli ve dengeli beslenme düzenine dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü çocuklar anne ve babalarını taklit ediyorlar ve çoğu alışkanlığı ailelerinden ediniyorlar. Bu yüzden çocukların okul çağında yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazanabilmeleri için ebeveynlere büyük ölçüde sorumluluk düşüyor. Çünkü çocuklar beslenme alışkanlığını ilerleyen zamanlarda değiştirmekte ise çok zorlanıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣