Sahurda Sakın Bunları Tüketmeyin! Deli Gibi Susatıyor

Ramazan ayında oruç tutarken, gün içinde susuzluk hissini en aza indirmek için sahurda ne yiyeceğimize dikkat etmek önemlidir. Bazı besinler, içeriğindeki tuz, şeker veya yağ oranları nedeniyle daha fazla susamamıza neden olabilir.

Sahurda Sakın Bunları Tüketmeyin! Deli Gibi Susatıyor
Sahurda Sakın Bunları Tüketmeyin! Deli Gibi Susatıyor hande

Sahurda uzak durulması gereken, susatan yiyecekler şunlardır:

1. Tuzlu yiyecekler: Tuz, su tutulumunu engeller ve idrar söktürücü etkisiyle susuzluğu artırır. Salam, sosis, sucuk, peynir, zeytin gibi tuzlu besinleri sahurda tercih etmemek önemlidir.

2. Şekerli yiyecekler: Şekerli besinler, kan şekerinin hızlı yükselip düşmesine neden olur. Bu durum, artan insülin salgılanması ile suyun hücrelere çekilmesine ve susuzluk hissini artmasına yol açar. Reçel, bal, kek, kurabiye gibi şekerli besinleri sahurda tüketmemek önemlidir.

3. Kafein içeren içecekler: Kahve, kola, enerji içecekleri gibi kafein içeren içecekler, diüretik etkisiyle su atılımını artırır ve susuzluğu tetikler.

4. Gazlı içecekler: Gazlı içecekler, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlara yol açabilir ve susuzluk hissini artırabilir.

5. Yağlı yiyecekler: Yağlı yiyecekler, sindirimi zorlaştırır ve gün içinde mide bulantısı ve hazımsızlık gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca, yağlı yiyecekler terlemeyi artırarak susuzluğu da tetikleyebilir.

Sahurda tercih edilmesi gereken besinler şunlardır:

  • Lifli gıdalar: Yulaf, tam tahıllı ekmek, sebze ve meyveler gibi lifli gıdalar, uzun süre tokluk hissi verir ve kan şekerini dengeler. Bu da susuzluk hissini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.
  • Protein içeren besinler: Yumurta, peynir, süt ve et gibi protein içeren besinler,kasların korunmasına yardımcı olur ve tokluk hissini uzatır.
  • Sağlıklı yağlar: Zeytinyağı, avokado ve fındık gibi sağlıklı yağlar, enerji verir ve tokluk hissini uzatır.
  • Su: Sahurda bol su içmek, gün içinde susuzluk hissini önler.

Sahurda beslenirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

  • Sahurdan en az 1 saat önce kalkmak ve yavaş yavaş yemek yemek önemlidir.
  • Yemekler çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır.
  • Sahurdan sonra hemen uyumamak gerekir.

Sağlıklı bir sahur ile gün içinde daha rahat bir oruç tutabilir ve Ramazan ayını daha keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

sahur ramazan oruç
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X