Fabrika Isıtma Sistemleri

Fabrika Isıtma Sistemleri
Fabrika Isıtma Sistemleri hande
Bu içerik 51 kez okundu.

Fabrika Isıtma Sistemleri

Endüstrinin gelişmesi ülkelerin gelişmesine doğrudan katkı sağlamaktadır. Ülkemizde her geçen gün birçok alanda fabrika açılmaktadır. Fabrikaların çoğalması ülkemizin gelişimi açısından son derece önemlidir. Ayrıca fabrikaların çoğalmasıyla işsizlik oranı azalmakta ve istihdam artmaktadır.

Ülkelerin gelişiminde ve kalkınmasında lokomotif bir görev üstelenen fabrikalarda uygun çalışma ortamları üretimin kalitesine destek sağlar. Uygun çalışma ortamları sayesinde personeller verimli bir şekilde çalışabilirler.

Endüstriyel sahada birçok üretimin yapıldığı fabrikalarda ısıtma sistemleri üretime doğrudan etki etmektedir. Isıtma sistemlerinin iyi olduğu alanlarda verimli bir çalışma düzeni ve ortamı oluşur. Bu sayede ortamda bulunanların konfor alanı oluşur ve rahat bir şekilde çalışması sağlanır.

Fabrika ısıtma sistemleri kurulumu yapılacak ortamın fiziksel özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple ısıtma sistemlerinin kurulumu uzman ekiplere danışılarak yapılmalıdır. Uzman ekipler öncelikle fabrikada fizibilite çalışması yaparlar. Daha sonra ısıtma sistemlerinin kurulacağı alan için bir plan hazırlarlar. Plan hazırlandıktan sonra ise sistemlerin montaj işlemi gerçekleşmektedir.

Isıtma sistemlerinde belli başlı özellikler olduğunda endüstriyel alanda oldukça kullanışlı hale gelir. Bu sebeple işletme sahiplerinin en uygun ısıtma sistemlerini uzman ekiplerden destek alarak öğrenmesi ve bu doğrultuda hareket etmesi gerekir.

Fabrika Isıtma Sistemlerinin Özellikleri

Fabrika ısıtma sistemlerine bulunan özellikler aşağıdaki gibi özetlenebilir:

 • Öncelikle sistem ekonomiktir. Endüstriyel alanlar geniş ve yüksek tavanlı bir yapıya sahiptir. Bu alanların düşük maliyete ısıtılması son derece önemlidir. Fabrika ısıtma sistemleri az enerji kullanımıyla yüksek verim sağlamayarak çalışmaktadır. Ayrıca endüstriyel ısıtma sistemlerinin kurulumu montajı ve bakımı da oldukça makul fiyatlara yapılabilmektedir.
 • Fabrika ısıtma sistemlerinin yüksek verim sağlamaktadır. Endüstriyel alanlarda sistem kurulmadan önce ortamın ısı izolasyonu kontrol edilir. Daha sonra yüksek verim sağlayan ısıtma sistemleri montajlanır. Endüstriyel alanlar ısıtma sistemleri sayesinde hem ekonomik bir şekilde hem de yüksek verimle ısıtılmaktadır.
 • Toplu iş ortamlarında sistemlerin güvenlikli olması önemlidir. Endüstriyel ısıtma sistemleri olası bir iş kazasının önüne geçmek için güvenlikli bir tasarıma sahiptir. Bu sayede endüstriyel alanlarda ısıtma sistemlerinde kaynaklı bir iş kazasının önüne geçilmektedir.
 • Fabrika ısıtma sistemlerinin bir diğer özelliği de ısının ayarlanabilir olmasıdır. Sistem kontrol edilebilir bir yapıdadır. Gün içerisinde daima sistem kumanda edilerek ayarlanabilir.
 • Fabrika ısıtma sistemleri hızlı ve verimli bir ısıtma hizmeti sunar. Fabrikalar genellikle ısı izolesi olmayan alanlardır. Bu alanların geleneksel tarzda ısıtıcılarla ısıtılması son derece zordur. Fakat endüstriyel ısıtma sistemleri olarak bilinen radyant ısıtıcılar bu tarz durumlarda işlevseldir. Radyant ısıtıcılar ışınım yoluyla bir ısıtma sağladığından dolayı olumsuz hava koşullarından etkilenmez ve verimli bir şekilde ısıtma hizmeti sunar.
 • Fabrika ısıtma sistemleri ergonomik bir yapıdadır. Sistemin ergonomik olması birçok alana rahatlıkla montaj edilebilmesini sağlar. Endüstriyel alanlarda kullanılabildiği gibi birçok toplu yaşam alanında da kullanılabilir.
 • Fabrika ısıtma sistemlerinde gaz valf sistemi bulunmaktadır. Gaz valf sistemi sayesinde sistemin çalışma prensibi belirli sürelere göre ayarlanabilmektedir. Sistemin açılıp kapanması unutulduğu durumlarda gaz valf sistemi devreye girer ve güvenlikli bir şekilde ısıtma sağlanır.

Fabrika Isıtma Sistemlerinin Türleri Nelerdir?

Fabrika ısıtma sistemlerinin birçok türü bulunmaktadır. Sistemlerin bu denli çeşitli olmasının sebebi kullanım amacı ve kurulumu yapılacak ortamın fiziksel özelliklerine bağlıdır.

Fabrika ısıtma sistemlerinin türleri aşağıdaki gibidir:

 • Radyant Isıtıcı Sistemleri
 • Seramik Kaplı Radyant Isıtıcı Sistemleri
 • Boru Tipi Radyant Isıtıcı Sistemleri,
 • Alttan Isıtma Sistemleri,
 • Açık Alevli Radyant Isıtıcı Sistemleri,
 • Gaz Yakıtlı Sıcak Hava Üreteçleri Sistemleri.

Yapılan bu sınıflama içerisinde yer alan açık alevli ısıtma, seramik ısıtma, boru tipi ısıtma sistemleri radyant ısıtma sistemlerinin bir türü olarak bilinmektedir. Radyant ifadesi genel fabrika ısıtma sistemleri prensibini bildiren bir kavramdır.

Radyant Endüstriyel Isıtma Sistemleri

Radyant ısıtma ışıma yoluyla ısıtma demektir. Yani sıcaklığı yüksek olan alandan ortama ısı yansıtılarak verilmektedir. Bu sayede sistem, soğuk hava koşulları veya izolesi olmayan alanlardan meydana gelebilecek olumsuz durumlardan etkilenmemektedir.

Radyan sistemler kendi içerisinde kısımlara ayrılmaktadır:

 • Seramik Kaplı (Açık Alevli) Radyant Isıtıcı Sistemleri,
 • Boru Tipi Radyant Isıtıcı Sistemleri.

Seramik Kaplı Sistemler

Seramik kaplı sistemler genellikle göze hitap edilmesi açısından alışveriş merkezleri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu sistemde gaz seramik bir yüzeyde yakıldıktan sonra ışıma yoluyla ortama iletilir, bu sebeple sistem seramik kaplı olarak bilinmektedir.

Boru Tipi Sistemler

Boru tipi ısıtıcılarda ise sistem kapsamında yer alan boruların sıcaklığından yararlanılmaktadır. Borudan elde edilen ısı vakumlama yoluyla muhafaza edilir. Bu şekilde sistem içerisinde yer alan borular daima sıcak kalmaktadır.

          Gaz Yakıtlı Sıcak Hava Üreteçleri Sistemleri

          Bu sistemlerde doğalgazdan yararlanılmaktadır. Sistem içerisinde kullanılan üreteçler paslanmaz çelikten üretilmektedir. Brülör, sistem içerisinde gazın yakılarak ısının elde edildiği alana verilen addır. Sistemin brülör kısmının uzman ekipler tarafından düzenli olarak bakımının yapılması gerekmektedir. Bu sistemde yanmış olan gazlar alüminyum eşanjörlerden geçirilmekte ve bu sayede eşanjörlerin ısınması sağlanmaktadır. Daha sonra sistem içerisinde bulunan fanlar ısının devrini sağlamaktadır.

Fabrika Isıtma Sistemlerinin Bakımı

Fabrika ısıtma sistemlerinin bakımı oldukça makul fiyatlara gerçekleşmektedir. Sistemlerin düzenli bir şekilde bakımı yapıldığında sistemler işlevselliğini kaybetmemektedir. Bu sebeple işletme sahiplerinin sistemlere belirli periyotlarla bakım yaptırması gerekmektedir.

Detaylı bilgi için https://www.entalpiproje.com/fabrika-isitma-sistemleri/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

 • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
 • URLɥ쥹ְäƤ롣