Pamukkale Ören Yerli ve Yabancı Turist Akınına Uğradı

UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınan Pamukkale Ören yerinde bulunan antik havuz, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle doldu taştı.

Pamukkale Ören Yerli ve Yabancı Turist Akınına Uğradı
Pamukkale Ören Yerli ve Yabancı Turist Akınına Uğradı Tugrul Demir
Bu içerik 2161 kez okundu.

UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınan Pamukkale Ören yerinde bulunan antik havuz, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle doldu taştı.

Sıcak havalardan bunalan yerli ve yabancı turistler, Bodrum, Antalya, Çeşme gibi turistik bölgelere akın ederken, rivayeti duyan yerli ve yabancı turistler de Denizli'de bulunan beyaz cennet Pamukkale'ye akın ediyor. Pamukkale'de bulunan Kleopatra Antik Havuzu, bölgeyi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. Termal sıcak su ve Roma Dönemi'nin tarihi izlerini taşıyan antik havuza giren turistler hem güzelleşmek, hem de sağlık için geliyorlar.

Rivayete göre Hazreti Meryem, Efes'e giderken Pamukkale'deki suyla rahatsızlanan gözlerini yıkıyor ve düzeliyor. Bu rivayetin yabancı turistler üzerinde şüphesiz etkisi büyüktür. Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın da banyo yaptığı havuz, antik kalıntılar içerisinde yüzme imkanı sunuyor. 'Kleopatra'nın güzellik havuzu' olarak da bilinen antik havuza yerli ve yabancı turistlerle çeşitli hastalıklara şifa arayanlar yoğun ilgi gösteriyor.

Bu sıcak havalarda sıcak suya girerek şifa arayan turist sayısı günde yaklaşık iki bin kişiye ulaşmış durumda. Denizli Müze Müdürü Hasan Hüseyin Baysal, Antik havuzun dünyada başka bir örneğinin olmadığını belirterek, "Pamukkale ve Hierapolis'in varlık nedeni depremler ve termal sudur. Yok olma nedeni de yine depremlerdir. Değişik kaynaklardan çıkan termal su yaklaşık 35-36 santigrat derecedir. Bu suya girildiğinde romarizmal hastalıklara, içildiğinde gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilimsel olarak tespit edilmiştir. Antik Havuz olarak adlandırılan gölcük, M. S. 6. Yüzyılda olan depremle ortaya çıkan ve sivil agoranın bulunduğu alanda havuza baktığımız zaman bu sivil agoranın temelleri, agorayla ilgili parçalı görmek mümkün. Bu yapının dünyada başka bir örneği yok" dedi.

 

 

Pamukkale Ören Pamukkale
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx