Açık Bankacılık: Finansal İşlemleri Kolaylaştıran Sistem

Açık Bankacılık: Finansal İşlemleri Kolaylaştıran Sistem
Açık Bankacılık: Finansal İşlemleri Kolaylaştıran Sistem hande

Açık Bankacılık: Finansal İşlemleri Kolaylaştıran Sistem


Açık bankacılık bilindiği gibi birbirinden farklı finansal kuruluşların Fintech aracılığı ile ortak bir platformda birleştirilerek, daha fonksiyonel finansal işlemler gerçekleştirilmesini mümkün kılan bir sistem olarak tanımlanmaktadır. Öyle ki söz konusu platform kullanıcıların finansal verilerine erişim izni vermesiyle birlikte, yasal çerçeve kapsamında belirlediği kriterler ile son derece güvenilir alternatifler sunar. Aynı zamanda oldukça da teknolojik bir yöntemdir. Açık bankacılık sisteminin en çok dikkat çeken yanı ise başarılı bir veri ekonomisi olanağı sunmasıdır. Yani kontrol tamamen müşterilerin elindedir. Sunulan fonksiyonel kontrol mekanizması sayesinde de kullanıcılar finansal anlamdaki verilerinin tamamına çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirler. Bunun yanı sıra da finansal verilerinin kimlerle ne şekilde paylaşılması gerektiğine de tamamen kendileri karar verebilmektedirler.

Açık Bankacılık Sistemi Nasıl Kullanılır?


Açık bankacılık platformu, son derece güvenilir yapısı ile son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. En önemli özelliği ise tamamen standart halde müşteri verisi üretmesi, paylaşması ve birbirinden farklı, değişken müşteri taleplerinin karşılanması adına güvenilir iş birlikleri kurulmasını olanaklı kılmasıdır. Aynı zamanda finansal sektörün gelişimine de katkı sunan bir yapısı bulunur. Açık bankacılık sisteminin en basit tanımı finansal işlemlerde üçüncü parti şirket olduğu yani Finrota olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Geliştirilmiş güvenilir arayüz sayesinde de kullanım açısından büyük kolaylıklar sunar.

API sayesinde birbirinden farklı bankaların sistemlerine çok kolay bir şekilde erişim sağlanabilir, böylece de müşteri verilerine ulaşım imkânı yaratılarak gerçekleştirilmesi planlanan işlerde çok daha hızlı sonuçlar alınarak, finansal teknoloji imkanlarından en üst düzeyde faydalanma imkânı elde edilebilmektedir. Peki açık bankacılık sistemi nasıl kullanılır? Bilindiği gibi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık sistemlerinin geliştirilmesinden sonra ortaya çıkan açık bankacılık, kişi veya kurumların finansal anlamdaki iş yapma şekillerini fonksiyonel sistemi ile daha basit, hızlı ve güvenilir hale getirmektedir. Yani açık bankacılık sistemini kullanırken kontrol tamamen müşterinin kendi elinde olmaktadır.

Geliştirilmiş Finrota Sistemi


Açık bankacılık sisteminde geliştirilmiş alt yapısı ile Finrota ihtiyaçlara çözüm sağlıyor. Bu sayede birbirinden farklı banka hesaplarındaki müşteri verileri en doğru ve gerçek zamanlı olarak belirli bir düzene içine yerleştirilmiştir. Söz konusu akış sayesinde müşterilerin finansal eylemlerini çok daha basit bir şekilde gerçekleştirmesi kaçınılmaz olacaktır. Bunun yanı sıra açık bankacılık sistemi raporlama ve analiz anlamında da çeşitli avantajlar sunan. Öyle ki birbirinden farklı formatta bulunan veriler, açık bankacılık ile tek bir formata dönüştürülür. Yani birleştirilir. Böylece müşterilerin mali yapılarına çok daha doğru bir şekilde bakmaları da mümkün hale getirilmektedir. Ayrıca gelişmiş sistem sayesinde konsolide veriler firma ya da finansal gelecek için çok daha doğru kararların verilmesinde fayda sağlayacaktır.

Finansal Teknolojide Rota; https://finrota.com/netekstre/

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 22 Eylül 2023
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 22 Eylül 2023
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 21 Eylül 2023
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 21 Eylül 2023