Sıcaklıklar 50 dereceye yaklaştı

Sıcaklıklar 50 dereceye yaklaştı
Sıcaklıklar 50 dereceye yaklaştı hande
Bu içerik 314 kez okundu.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 48 dereceyi aşan sıcak hava vatandaşları bunalttı. Iraklılar, iş merkezi ve dükkanların girişlerine konulan vantilatörlerle serinlemeye çalıştı.

Devamlı yapılan elektrik kesintileri yaz aylarında daha da kötüleşiyor ve yalnızca  jeneratör alabilenler buzdolaplarını veya klima ünitelerini çalışır durumda tutabiliyor.

Birçok Iraklı hayatta kalma mücadelesi verirken, bir jeneratör almak için çoğu ayda yaklaşık 105 dolar ödeme yapamıyor. 

ABD'nin İran petrol ve gazına yönelik yaptırımları, Irak'ı ağır borçlar altında bıraktı ve Tahran'ı periyodik olarak muslukları kapatmaya sevk etti. Bu durum ise çoğu politikacıları ve onların yolsuzluğunu suçlayan 41 milyon nüfuslu Irak’ta öfkeye yol açtı. 

Elektrik kesintilerine duyulan öfke, 2019'un sonundan 2020'nin ortalarına kadar, Irak'ın güneyindeki ölümcül protestoların alevlenmesine neden oldu.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler, Irak'ı küresel ısınmaya karşı en savunmasız beş ülkeden biri olarak gösteriyor. Nisan ortasından bu yana, küresel ısınmaya bağlı yoğun kuraklık, toprak bozulması, yüksek sıcaklıklar ve düşük yağışların sonucu olarak ülkede 10 kum fırtınası yaşandı.

Irak Cumhurbaşkanı Barham Saleh, küresel ısınmanın  "gelecek nesiller için varoluşsal bir tehdit” olduğunu vurgulayarak, ulusal bir öncelik haline gelmesi gerektiğini söyledi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣