Boris Johnson'ın yerine kim geçecek

Boris Johnson'ın yerine kim geçecek
Boris Johnson'ın yerine kim geçecek hande

LİZ TRUSS
46 yaşındaki Dışişleri Bakanı Truss, açık sözlülüğü ve siyasetteki savaşçı tarzı ile Muhafazakar Parti üyeleri arasında hayli popüler. Sosyal medya hesaplarından yayımladığı özel fotoğraflarıyla kimi zaman eleştirilen, hatta Uluslararası Ticaret Bakanlığını "Instagram Bakanlığına" çevirmekle suçlanan Liz Truss, bu eleştirilere kulak asmıyor. Verdiği pozlar Margaret Thatcher'a benzetiliyor.

BEN WALLACE
Savunma Bakanı Wallece, Ukrayna Savaşı'ndaki tutumu ve Afganistan'dan tahliyelerdeki başarısı sayesinde muhafazakar basının gözdesi. Eski bir ordu subayı ve Johnson'ın yakın müttefiki olan 52 yaşındaki Wallece, her ne kadar güvenilir bir portre çizse de parti içerisinde beklediği desteği göremiyor.

PENNY MORDAUNT
Eski Savunma Bakanı Mordaunt'ın adı son 10 gündür Muhafazakar Parti kulislerinde daha sık geçmeye başladı. Mevcut Savunma Bakanı Ben Wallace'ın hemen arkasında ikinci favori seçenek olarak gösteriyor. Güçlü bir Brexit taraftarı ve 2016'daki "Ayrıl" kampanyasının kilit figürü olan Penny Mordaunt, Muhafazakar Parti'nin savaşan gruplarından destek alabilecek potansiyel bir birlik adayı olarak görülüyor.

RİSHİ SUNAK
ilk Hindu Maliye Bakanı, yakın zamana kadar anketlerin gözdesiydi. Ancak umutları, kişisel servetini vergilendirmeden uzak tutma çabası ve benzer ailevi sorunlar nedeniyle sekteye uğradı. 42 yaşındaki Sunak, sosyal medyada yüksek bir profile sahip ve pandemi sırasında ekonomiye aktardığı destek nedeniyle İngiliz kamuoyundan alkış aldı. Başbakanlık için yarışmaya en hazır aday olarak görülse de bagajında etnik ve "etik" sorunları olan bir isim.

JEREMY HUNT
Çoğu siyasi gözlemciye göre yılın başında ibre Hunt'tan yanaydı. "Güvenli seçenek" olarak anılan 55 yaşındaki eski Sağlık ve Dışişleri Bakanı 2019'daki liderlik yarışında Johnson'a yenilmişti. Ama son aylarda ismi "muhtemel Başbakan" listesinde geri sıralara düştü. Brexit karşıtlığıyla bilinen Hunt'ın tarzı daha ölçülü. Hunt, merkez sağ geleneksel muhafazakarlara hitap ediyor.

SAJİD JAVİD
Eski Maliye ve Sağlık Bakanı Sajid Javid de başbakanlık yarışında adı geçen isİmlerden biri. Pakistanlı göçmen bir otobüs şöförünün oğlu olan Javid, bugün, ülkenin en varlıklı bankacıların biri. 52 yaşındaki Sajid Javid de Rishi Sunak gibi "kişisel serveti" ve vergi işleriyle ilgili sorular yaşıyor.

DİĞER ADAYLAR
Bu isimlerin dışında, yarışa katılma ihtimali olan iki Muhafazakar Partili daha var; eski bir subay ve dış politika uzmanı Tom Tugendhat ile eski Eğitim Bakanı, Iraklı bir mültecinin oğlu olan Nedim Zahavi.

Her ne kadar bu isimler bazı basın yayın organların da listenin üst sıralarında gösterilse de Başbakanlık yarışında iki kadının yani Liz Truss ile Penny Mordaunt'un adı giderek daha öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 22 Eylül 2023
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 22 Eylül 2023
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 21 Eylül 2023
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 21 Eylül 2023