Mısır'ın başkentinde yüzen ikonik evler için yıkım kararı

Mısır'ın başkentinde yüzen ikonik evler için yıkım kararı
Mısır'ın başkentinde yüzen ikonik evler için yıkım kararı hande
Bu içerik 355 kez okundu.

Mısır'ın başkenti Kahire'nin Giza mahallesinde yer alan  Kit Kat bölgesinde 30'dan fazla yüzen ev için Nil Nehrini Koruma Merkezi İdaresi tahliye emri çıkardı.

Pazartesi günü, dört yüzen ev Nil polisi tarafından yıkıldı. Salı günü beşinci bir yüzen ev sürüklenerek götürüldü.

Ailesi yüzen evlerden birinde yaşayan İngiliz-Mısırlı bir film yapımcısı olan Omar Robert Hamilton Middle East Eye'a yaptığı açıklamada,  tekne evlerinde yıllardır sorunlar olmasına rağmen, geçen hafta tahliye emrini aldıklarında şaşırdıklarını söyledi.

Hamilton, yaklaşık 32 tekne evin Nil kıyısının hafif bir bölümünde oturduğunu ve Imbaba Köprüsü'ne kadar yaklaşık bir kilometre boyunca uzandığını söyledi.

Hamilton, yetkililerin geçen yıllarda ailesinin Nil'de demirleme izinlerini yenilemeyi reddettiğini sözlerine ekleyerek, "Uzun süredir baskı artıyor. Şimdi ailem mücadele etmek zorunda. Araziyi bizden alacaklarını açıkça belirttiler" dedi.

Hamilton,  ayrıca yetkililerin tekne evini yerinde  tutmak isteyenlere normalde restoran ve kafelere verilen ticari bir izin almalarını söylediklerini, ancak ailesinin bunu reddettiğini bildirdi. 

Bölgeyi soylulaştırmaya çalıştıklarını belirten Hamilton, "Burası çok geniş ve kalabalık bir ailenin merkezi” diye konuştu.

Öte yandan, Kahire’deki tekne evleri  bir zamanlar toplumun seçkinlerinin yaşadığı Nil'de gelişen bir bölgeydi. 1960'lardan önce, yazarları, müzisyenleri, medya mensuplarını, İngiliz ve Alman casuslarını ve politikacıları barındıran lüks el-Zamalek bölgesinin yakınında yaklaşık 600 yüzen tekne bulunuyordu.

Ancak, hükümet 1960'larda onları nehrin kuzeyine, Kahire'nin işçi sınıfı mahallelerinden biri olan Imbaba'ya yakın bir yere taşımaya karar verdikten sonra Mısırlılar yüzen evleri terk etti.

Diğer taraftan, yüzen evlerde yaşayan en yaşlı kişi olan Ekhlas Helmy, Başkan Abdul Fattah el-Sisi'yi yüzen evlerden çıkarma kararını bozmaya çağırdı. Helmy, Facebook'ta "Nil'den uzak bir anım yok, burada doğdum ve 87 yıl burada yaşadım. İzinleri ödemediğimi iddia ediyorlar ama aslında yetkililer parayı kabul etmeyi reddetti ve izin yenilemelerinin askıya alındığını söyledi. Hayatımın geri kalanını huzur içinde yaşamak istiyorum” diye yazdı. 

Mısırlı yetkililer ise yüzen evlerin kaldırılmasının, Nil çevresini kalkındırma ve nehir yürüyüş yolları oluşturma planının bir parçası olduğunu açıkladı.

Nil Nehri'ni Koruma Merkezi İdaresi direktörü Ayman Anwar, planın "turistik yerler olarak kabul edilen Kahire ve Giza bölgelerinde, Nil Nehri'nin medeni manzarasını" restore etmek olduğunu söyledi.

Anwar, "Bu tekne evleri manzaraya zarar veriyor. Nil'e yanaşma izinleri yok ve kaldırılacaklar. Turistik yüzen tekneler yerinde kalacak" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣