Espresso Çekirdek Kahve

Espresso Çekirdek Kahve
Espresso Çekirdek Kahve hande

Espresso Çekirdek Kahve

Sıcak içecekler arasında popülerliğini hiç kaybetmeyen kahvenin bir çok çeşidi var. Kahveler sertlik ve yumuşaklık, öğütülme çeşitleri ve aromalarına göre birçok sınıfa ayrılmakta. Sert kahve severlerin özellikle içmekten keyif aldıkları kahve ise tabiki Espresso.

İtalyan kahvesi diye anılan espresso içimi gayet sert ve yoğun kahve aromasıyla damak çatlatan bir lezzete sahip. Özellikle kahvaltı sonralarında tercih edilen bu kahve, diğer kahveler gibi öğütülme şekli bakımından farklı çeşitlere sahip.

Bu makalemizde sizlere espresso hakkında bilgi verdikten sonra espresso için hangi kahve çekirdeğini önerdiğimizi özellikle anlatmak niyetindeyiz. Şimdi gelin öncelikle espressoyu yakından tanıyalım

 

Espresso

Espresso kahve 1900’lü yıllarda İtalya’da keşfedilen bir kahve türüdür. Bu kahvenin diğer kahvelerden ayırt edilebilen en önemli özelliği ise basınç kuvveti  kullanılarak hızlı bir şekilde demlenmesidir. Makalemize başlarken söz ettiğimiz gibi bu kahve sert bir içime sahiptir ve küçük bardaklarda ikram edilir. Fakat bu kahveyi sert olarak nitelememiz gözünüzü korkutmasın yoğun kıvamı ve sıra dışı lezzetiyle içerdiği kafeinden dolayı bağımlısı olabileceğiniz türde bir kahve.

  • Espresso zengin aromalı ve filtre kahveye göre içimi sert bir kahvedir.

İtalyanların bu kahvesini sert bulan kahve severler ise tadını yumuşatabilmek adına süt, çikolata ve karamel gibi malzemeler ilave ederek içimini biraz daha keyifli hale getirmektedirler.

  • Espresso kahve türlerinin çoğalmasına sebep olan temel bir kahvedir. Çünkü birçok kahve çeşidi espressonun yumuşatılması ve ekstra malzemeler kullanılmasıyla yapılmakta.
  • Espresso kahvenin basınç kullanılarak hızlıca demlendiğinden bahsetmiştik. Espresso ifadesi de bu basınca atıfta bulunan press kelimesinden türetilmiş.
  • Espresso birçok kahve çeşidinin keşfedilmesinde büyük bir role sahiptir.
  • Espresso kullanılarak yumuşak içimli Americano, köpükle servis edilen Macchiato, cam bardakta göz dolduran Latte, Nusretle şöhret bulan Cappuccino, Avustralya kaynaklı ısıtılmış sütle servis edilen Flat White, son olarak çikolata lezzetiyle damak çatlatan kahve sevmeyenleri kahveye başlatan Mocha gibi listeleyebileceğimiz kahvelerin tümü bir İtalyan kahvesi olan espresso kullanılarak yapılmaktadır.

Espresso Yapımında Hangi Kahve Çekirdeği Kullanılır?

Dünya üzerinde kahvelerin yaklaşık olarak yüzde yirmi beşini oluşturan ve espresso yapımında en çok tercih edilen kahve çekirdeği Robusta kahve çekirdekleridir.

  • Bir kahvenin aromasını lezzetini etkileyen en önemli faktörlerden biri yetişmiş olduğu coğrafya ve yetiştiği bölgedeki iklimsel koşullardır.

Robusta kahve çekirdekleri ise dünya üzerinde özellikle Orta Afrika, Brezilya ve Güneydoğu Asya  bölgelerinde yetişmekte. Doğal olarak bu bölgelerin iklim koşullarından etkilenerek espresso yapımında daima tercih edilen çekirdeklerdir.

Bu çekirdekler Arabica kahve sınıflamışına dahil olup içerdiği kafein oranı ise bu sebeple oldukça yüksektir.

Espresso Robusta Kahve Çekirdeğinden Üretilir

Espresso kahve çekirdeği olarak bilinen Robusta’nın en önemli özelliği ise son derece sert olması dolayısıyla da sert bir içim sunmasıdır.

Robusta kahve çekirdeklerinin bir diğer özelliği ise, kahve severlerin sıklıkla tercih ettiği Tupi, Oro Azteca, Java-İneac ve Kouliou kahve çekirdekleri Robusta kahve çekirdeklerinin tohumlarından üretilerek kahve severlerle buluşmaktadır.

Bu lezzetli ve yoğun kahve aromalarının temeli olarak kabul edilen Robusta kahve çekirdekleri espresso kahvelere ayrı bir tat ve notalar katmakta.

Robusta kahve çekirdeğinin Arabica kahve çekirdeğinden sonra dünya üzerinde en çok üretilen kahve çekirdeği olduğunu biliyor muydunuz? Halbuki kalite bakımından Arabica kahve çekirdeğinden daha düşük bir kalitede olmasına rağmen diğer kahve çekirdeklerine nazaran oldukça kaliteli ve tercih edilen bir kahve çekirdeği türüdür.

Arabica ve Robusta Kahve Çekirdekleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Robusta kahve çekirdekleri genellikle sıcak ve nem isteyen bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla bu şartları taşıyan bölgelerde yetişmektedir.
  • Arabica kahve asidite bakımında çok fazladır, fakat Robusta kahve çekirdeklerinin asidite miktarı arabicaya göre oldukça düşüktür. Bu bakımdan sindirimi de çok kolay değildir.
  • Arabica kahvelerine nazaran daha küçük bir yapıdadır ve düz bir kesime sahiptir.

Sizlerde espresso kahve için çekirdek önerisi arayışındaysanız size yegane tavsiyemis robusta kahve çekirdekleri olacaktır. Bir çok kahve çekirdeğinin tohumlarını oluşturan robusta birçok kahve çeşidinin atası olan espressoyla harika işler çıkartır.

Bu makalemizde sizlere espresso hakkında bilgiler vererek kaliteli ve lezzetli seçimler yapmanız için önerilerde bulunduk. Vent Republic ailesi olarak tüm okurlarımıza sağlıklı günler dileriz.

Detaylı bilgi için https://www.ventrepublic.com/espresso-cekirdek-kahve/ adresini ziyaret edin!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 13 Ekim 2023 Cuma
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 13 Ekim 2023 Cuma
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 11 Ekim 2023
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 11 Ekim 2023