İşkence, infaz ve tecavüz

İşkence, infaz ve tecavüz
İşkence, infaz ve tecavüz hande

Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova, savaşın başlamasından bu yana ülkede yaklaşık 15 bin  şüpheli savaş suçu bildirildiğini ve her gün 200 ile 300 suçun daha rapor edildiğini söyledi.

Venediktova, Lahey'de gazetecilere verdiği demeçte, yaklaşık 600 şüphelinin kimliğinin belirlendiğini ve 80 kovuşturmanın başladığını açıkladı. Şüphelilerin listesinin "Rusya'nın üst düzey askeri, politikacıları ve propaganda ajanlarını" içerdiğini de sözlerine ekledi.

Diğer taraftan Rusya, sivilleri hedef aldığını ve savaş suçu işlediğini defalarca reddetti. Ancak, Veneditkova, iddia edilen 15 bin savaş suçundan birkaç birinin şu anda şiddetli çatışmaların yaşandığı  Donbas’ın doğusunda tespit edildiğini açıkladı. 

Bununla birlikte, Donbas’ta yaşananlarla ilgili soruşturmaların başlamasına rağmen, Ukrayna makamlarının Rusların elindeki bölgelere erişimi yok. Bu bölgede yaşananlar,  tahliye edilenlerle ve savaş esirleriyle yapılan görüşmelerden elde ediliyor. 

"Aynı anda savaş devam ederken soruşturmalar çok zor" diyen Venediktova, Estonya, Letonya ve Slovakya'nın da soruşturma çalışmalarına katıldığını aktardı. Polonya ve Litvanya’nın Rusya’nın işlediği savaş suçlarının ortaya çıkarılmasına  zaten yardım ettiklerini bildirdi.

Öte yandan, Uluslararası Ceza Mahkemesi Ukrayna'yı bir "suç mahalli" olarak nitelendirdi ve soruşturmalara yardımcı olmak için şimdiye kadarki en büyük araştırma ekibini Ukrayna'ya gönderdi. Ayrıca Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bir ofis açacağını duyurdu. 

Rusya, Ukrayna işgalinin 98. gününde kritik önemdeki Severodonetsk kentinin çoğunda kontrolü ele geçirdi. Luhansk bölge valisi Serhiy Gaidai Rusya'nın kentin yüzde 70'inde kontrolü sağladığını söyledi. Kent merkezine doğru ilerleyen rus güçlerinin 3 yönden saldırdığı bildirildi. 

Luhansk bölge askeri yönetim başkanı Hayday, Rusların altyapı ve sanayi tesisleri ile sivil yapıları yok ettiğini açıkladı. Severodonetsk'teki kimyasal tesiste bulunan nitrik asit tankı hava saldırısıyla vuruldu.

İngiltere askeri istihbaratı, Rusya'nın Donbas'ın ötesinde Ukrayna genelinde kısa menzilli füze saldırılarını sürdürdüğünü bildirdi.

ABD Başkanı Joe Biden ise Ukrayna'ya kendisini savunmasına yardımcı olması için gelişmiş roket sistemleri göndereceklerini duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 13 Ekim 2023 Cuma
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 13 Ekim 2023 Cuma
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 11 Ekim 2023
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 11 Ekim 2023