İklim değişikliği göçmen kuşların küçülmesine yol açıyor

İklim değişikliği göçmen kuşların küçülmesine yol açıyor
İklim değişikliği göçmen kuşların küçülmesine yol açıyor hande
Bu içerik 409 kez okundu.

Göçmen kuşların yaşam alanlarının korunmasına yönelik farkındalık oluşturmak için bu yıl 14 Mayıs'ta, "Dünya Göçmen Kuşlar Günü" kutlanıyor.

Yapılan araştırmalara göre birçok kuş, yiyecek, yaşam alanı ya da hava koşullarını takip etmek için yılın belli dönemlerinde okyanuslar ve kıtalar arasında gruplar halinde uçuyor.

Kuş türlerinin yüzde 40'ı (en az 4 bin tür) düzenli olarak göç ediyor ve bazıları okyanuslar arasında, diğerleri de çoğunlukla karada seyahat ediyor.

Bilim insanlarının son yıllarda yaptığı çalışmalar, iklim değişikliğine bağlı görülen mevsim değişikliklerinin, milyonlarca canlı gibi göçmen kuşların da etkilendiğini ortaya koydu.

ABD’de yapılan bir çalışmada, 1978-2006 yılları arasında (40 yıl içerisinde) 50’den fazla kuş türünün boyutunda küçülme gözlendi.

Ecology Letters’ın verilerine göre, Kuzey Amerika'nın soğuk bölgelerinde üreyerek kışları Chicago'nun güneyinde geçirmek için göç eden 52 türün ortalama vücut ağırlıkları yüzde 2,6 oranında azaldı.

İklim değişikliklerinin göçmen kuşlar üzerindeki bir diğer etkisi ise göç rotasında yaşanan değişiklikler oluyor.

Scientific American internet sitesinin verilerine göre, sıcaklıkların artması, her bahar göç eden kuşların biraz daha erken yola çıkmasına yol açıyor. Uzmanlar, milyonlarca kuşun incelendiği çalışmada, bahar göçünün iklim değişikliğine bağlı olarak her yıl daha erken başladığını ifade ediyor.

Göçmen kuşların, yiyecek ve yaşam alanı için yaptığı yolculuğun değişmesinin yeni bitkilerin türemesi gibi olaylara neden olabileceği tahmin ediliyor.

Sumrugiller familyasından, ortalama 30 yıl yaşayan kuzey sumrusu, dünyanın en uzun mesafe göç eden kuş türü olarak biliniyor. Bu kuş türü, her yıl Grönland ile Antarktika arasındaki uzun bir rotayı takip ederek göç ediyor.

Son yıllarda gelişen teknolojiyle takip edilen bu kuş türünün, gidiş dönüş ortalama 2,4 milyon kilometre uçabildiği belirlendi.

Kuzey sumrularının böylece Dünya ile Ay arasındaki uzaklığın yaklaşık 6 katı, yani 2,4 milyon kilometre göç ettiği ortaya kondu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣