Helikopter ile roket yakaladılar

Helikopter ile roket yakaladılar
Helikopter ile roket yakaladılar hande
Bu içerik 481 kez okundu.

Elon Musk’ın kurduğu SpaceX oldukça kısa bir süre içerisinde dünyanın sayılı uzay endüstri şirketleri arasına girmeyi başardı. Hatta şu anda liderlik koltuğunda yer aldığını söyleyebiliriz. Fakat en büyük rakipleri arasında Rocket Lab, ortaya attığı yeni bir fikir sayesinde durumu yakın gelecekte lehine çevirebilir. Bugün yapılan başarılı fırlatma ile de bu yoldaki ilk adımı atmayı başardı.

Yeni Zelandalı bir mühendis ve girişimci olan Peter Beck tarafından 2006 yılında kurulan Rocket Lab bugün yeni bir başarıya imza attı. Atmosferin dışına taşıdığı yükü bıraktıktan sonra düşüşe geçen roketi helikopter ile yakaladı.

Bu sayede ufak veya büyük herhangi bir uydu ya da kapsülü uzaya taşımanın maliyeti yüz milyonlarca dolar (roket maliyeti) yerine yalnızca yakıt masrafına indirgeniyor. Tabii SpaceX bu işi başarabilmek için Falcon-9 başta olmak üzere tüm roketlerin yere kendi başına inebilmesini sağlıyor.

Bunun içinde yüksek teknoloji ve yazılım kullanılması gerekiyor. Ayrıca başarılı olana kadar gerçekleştirilen onlarca deneme ve ar-ge masrafı da ayrıca bir yük. Fakat Peter Beck’in ortaya attığı basit bir fikir ile tüm bunlardan kaçınılabiliyor.Rocket Lab kurucusu Peter Beck konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Kurtarma ekibi tarafından inanılmaz bir yakalama gerçekleştirildi. Bu eylemin aslında ne kadar zor olduğunu ve pilotların neyi başardığını tam olarak açıklayamıyorum. Uçma şeklinden memnun olmadıkları için bağladıktan sonra serbest bıraktılar. Ama önemli değil. Roket güvenli bir şekilde aşağı indi ve gemi şimdi onu yüklüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣