Adana’da karnaval coşkusu

Adana’da karnaval coşkusu
Adana’da karnaval coşkusu hande
Bu içerik 226 kez okundu.

Portakal Çiçeği Karnavalı, 10'uncu yılında tekrar Adana sokaklarına dönüş yaptı. Yüzbinlerce kişi Adana sokaklarında tekrar buluştu ve karnavalın tadını çıkarmaya başladı…

Pandemi önlemleri nedeniyle iki yılın ardından tekrar Adana sokaklarına taşınan “Nisan'da Adana'da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı”nın başlaması  dolayısıyla Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı  Soner Çetin, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem ve Karnaval fikrinin öncüsü Nisan'da Adana'da Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt ile Karnaval Direktörü İlhami Günsel'in katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantı sonrasında yerel ve idari yöneticiler el ele tutuşarak Adana'dan Türk halkı ile tüm dünyaya dostluk, kardeşlik ve birlik mesajı gönderdiler.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da Adana'nın geçmişten bu güne sanatın, kültürün ve lezzetin kenti olduğunu kaydederek “Belediye başkanları artık sadece yolu, altyapıyı yapan görev anlayışından çıkmalı. Kentteki bütün zenginlikleri o kentte yaşayanlarla birlikte ülkeye ve dünyaya duyurmalı. Kültür zenginliği bütün insanlığındır. Adana çok yönlü bir yer. Çok önemli özellikleri bir arada barındırıyor. Kentin bu güzelliklerini tanıtma noktasında elimizden geleni yapmalıyız. Herkes bir arada olmazsa bir etkinliği sürdürmek mümkün değil. Adana'mızı tanıtan, Adana'nın ekonomisine katkı koyan, yön veren bu tür etkinlikleri can siperine destekliyoruz. Bu karnaval, benim karnavalım değil. Bir şahsın değil. Bu karnaval artık Adana'nın” diye konuştu.

Nisan'da Adana'da Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt da Portakal Çiçeği Karnavalının artık bir marka haline geldiğini ve bu değerin hep birlikte yaratıldığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Karnaval maratonuna 10 yıl önce başlarken önce kentin içerisindeki kurumların, firmaların ve hemşerilerimizin bu fikri duymasını, doğru anlamasını sağlayıp ikna olmasına gayret ettik.  Fikir, bir kişiden çıkabilir ama amacımız bir kentin tüm kurum kuruluşlarının o fikre inanıp tutkuyla sahip çıkmasaydı. Bu başarıldı. Bu yıl hariç ilk 9 yılda karnaval ile birlikte yerli ve yabancı iletişim kanalları üzerinden yaptığımız çalışmaların reklam eşdeğerinin 49 milyon dolar olduğunu hesapladık. Tüm bunlar için hiçbir şekilde para harcamadık” şeklinde konuştu.

Baharın gelişini neşe, dostluk, birlik ve kardeşlik temasıyla 2013 yılından bu yana kutlayan ve ülkemizin en büyük etkinliği olma unvanına sahip; pandemi önlemleri çerçevesinde 2020 yılında balkonlarda gerçekleşen, 2021 yılında ise dijital olarak düzenlenen “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” bu yıl yeniden tüm coşku ve enerjisiyle sokaklarda olacak. 27 Mart Pazar gününe kadar sürecek olan karnaval; ödüllü yarışmalar, birbirinden eğlenceli etkinlikler ve 10. yılına özel olarak hazırlanan içerikleri ile dopdolu gerçekleşecek.

İki yılın ardından yeniden sokaklarda kutlanacak olan Karnaval, 26 Mart Cumartesi düzenlenecek rengarenk kostümlü Karnaval Korteji'nin ardından yapılacak olan açılış töreni ve Haluk Levent konseri, coşku ve eğlence dolu anlara sahne olacak. Merkezpark, Atatürk Parkı ve 01 Burda AVM gibi farklı alanlarda çeşitli bando ve dans gösterileri, konserler, DJ performansları, yarışmalar, sergiler, şiir dinletileri gibi etkinliklerle devam edecek olan Karnaval; 27 Mart Pazar günkü Yeni Türkü konserinin ardından bir sonraki yıl Adana'dan ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen katılımcılarıyla tekrar buluşmak üzere sona erecek.

“Pandami Music”  ‘En İyi DJ' ödülünün sahibi “HEY! Douglas” ve ‘Bu Saatten Sonra', ‘Bir Sebebi Var', ‘Kaybolurum Gülüşünde' gibi şarkılarıyla sevenlerini hem eğlendiren hem hüzünlendiren grup “İkilem” 27 Mart Pazar, saat 19:00'da 01 Burda AVM Sahne'de en sevilen şarkılarını karnaval için söyleyecek. DJ; “Uğur Yıldırım” 25 Mart Cuma, saat 22:00'de ve DJ Gökhan Akkaş ise 27 Mart Pazar, saat 18:00'de Karnaval enerjisini zirveye taşıyacak.

Karnavalın en eğlenceli etkinliklerinden biri de hiç kuşkusuz “Hızlı Kebap Yeme Yarışması” olacak. Adana'nın damak çatlatan kebap dürümünü en hızlı kim yiyebilir? Bu sorunun cevabını 27 Mart Pazar günü Atatürk Parkı Sahnesi'nde öğrenilecek.

Karnavalda “Portakallı Lezzetler Yarışması” da yer alacak. Kentin en önemli tarım ürünlerinden olan narenciyeyi Adana'nın sevilen lezzetleriyle buluşturmanın amaçlandığı yarışmada onlarca lezzet yarışacak. Farklı kategorilerde yapılacak yarışmanın finali 26 Mart'ta gerçekleştirilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣