FEYHAMAN DURAN VE SELİM TURAN SERGİLERİNİN ARDINDAN...

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM) 15. yılında; Sabancı Holding’in katkıları ve İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle ev sahipliği yaptığı, Türk sanat tarihine ışık tutan “Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında” ve “Selim Turan. Tez-Antitez-Sentez” isimli sergiler 13 Ağustos Pazar günü sona erdi. Doğu-Batı kültürleri arasında köprü kuran Feyhaman Duran ve Selim Turan’ın eserleri, 85 bin sanatseverle buluştu. Sanatçıların hayatı ve eserleri üzerinden bir dönemi aydınlatan sergiler konferans ve çeşitli etkinliklerle desteklendi. “Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında” sergisinin eş-küratörü Prof. Dr. Gül İrepoğlu, “Feyhaman’ın İstanbul’u” başlıklı konferansta Feyhaman Duran’ın sanat pratiği ve hayat hikâyesini paylaştı. Hikâye anlatıcısı Nazlı Çevik Azazi tarafından gerçekleştirilen “Büyüklere Masal Anlatısı / İki Dünya Arasında Aşk” başlıklı etkinlikte ise Feyhaman Duran’ın eserlerinden yola çıkarak yeni anlatılar kurgulandı. “Selim Turan. Tez-Antitez-Sentez” kapsamında serginin küratörü Dr. Necmi Sönmez, Prof. Dr. Jale Erzen ve Veysel Uğurlu’yla beraber “Selim Turan’ın Hayatı Üzerine” başlıklı bir konferans verdi. Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Dr. Zaus Gasimov da “Selim Turan, İçinde Yetiştiği Çevre ve Aile” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Çocuk ve yetişkin eğitimlerinin yanı sıra; aynı tarihlerde müzede gerçekleştirilen “Müzede Yoga”, “Müzede Suare” ve “Müzede Sahne” gibi etkinliklere katılanlar da sergilere yoğun ilgi gösterdi.

FEYHAMAN DURAN VE SELİM TURAN SERGİLERİNİN ARDINDAN...
FEYHAMAN DURAN VE SELİM TURAN SERGİLERİNİN ARDINDAN... Tugrul Demir
Bu içerik 631 kez okundu.

SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer; “Bu sergileri yapmamız, her iki sanatçının da eserlerinin eşleri tarafından İstanbul Üniversitesi’ne bağışlanması ve İstanbul Üniversitesi’nin de bu eserleri üniversitemize ve müzemize güvenerek sergilenmek üzere bize teslim etmesiyle başladı. 2017’nin ilk sergisi olarak kapsamlı bir Feyhaman Duran sergisiyle başladığımız yolculuğumuza yine çalışmalarıyla bir döneme ışık tutan, aynı zamanda Feyhaman Duran’ın da öğrencisi olan ressam ve heykeltıraş Selim Turan’la devam etme fırsatı verdi. Ev sahipliği yaptığımız bu iki önemli sergiden de ziyaretçilerimizin büyük bir mutlulukla ayrıldığına şahitlik ettik. Sergide yer alan yüzlerce eser, ziyaretçilerimizi sanatçıların özel dünyasına götürdü. Özellikle Feyhaman Duran’ın üretken ama aynı zamanda da mütevazı ve de pek bilinmeyen hayatıyla birlikte, kusursuz portreciliği, poşadları sanatseverleri çok etkiledi. Öncü kuşak dediğimiz, sonraki nesli etkileyen, eğitim veren 1914 Kuşağı’yla ilgili çalışmalarımıza bundan sonra da devam etmeyi düşünüyoruz.” dedi.

 

1914 Kuşağı’nın önde gelen temsilcilerinden Feyhaman Duran’ın (1886-1970) hayatı ve eserlerinin yer aldığı “Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında”, bugüne kadar sanatçıya ait en geniş seçkinin sunulduğu sergi olma özelliği taşıyor. Sanatçının Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyet’e geçiş döneminde hem geleneği hem de Batı sanatını içselleştirerek ortaya koyduğu 1000’i aşkın eseriyle, ressam eşi Güzin Duran’la beraber hayatının büyük bir bölümünü geçirdiği Beyazıt’taki evinden bazı bölümler; Feyhaman Duran’ın gündelik hayatını ve çalışma ortamını anlatan özel düzenlemeler eşliğinde SSM’de sergilendi. Feyhaman Duran’ın eserleri, İstanbul Üniversitesi’yle imzalanan protokol çerçevesinde üniversite rektörlük binasının restorasyonu sebebiyle 2013’ten itibaren Sakıp Sabancı Müzesi himayesinde korundu.

 

Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in yaptığı ve Türk sanat tarihinin önemli isimlerinden ressam, heykeltıraş Selim Turan’ın (1915-1994) uzun bir aradan sonra ilk kişisel sergisi olma özelliği taşıyan “Tez-Antitez-Sentez” isimli sergide yer alan eserlerin büyük bir kısmı, sanatçının seramik sanatçısı eşi Şahika Turan tarafından 2003’te İstanbul Üniversitesi’ne bağışlanan Selim Turan Koleksiyonu’ndan seçildi. Sanatçının 1947’den vefatına kadar Paris’le İstanbul arasında yaşayarak her iki kentin kültür ortamından etkilenen 100’ü aşkın eserinin sergilendiği sergide, Turan’ın eserlerinin yanı sıra 1947-1960 arasında Paris’te etkinlik gösteren önemli ressamlardan Jean Bazaine, Henri Goetz, Léon Zack, Natalie Dumitresco, Alexander Istrati ile Türkiyeli sanatçıların resim ve heykelleri de yer aldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx