Somali’nin 50 Yıl Sonraki İlk Seçim Günü Heyecanı!

Somali’nin 50 Yıl Sonraki İlk Seçim Günü Heyecanı!

Somali’nin 50 Yıl Sonraki İlk Seçim Günü Heyecanı!
Somali’nin 50 Yıl Sonraki İlk Seçim Günü Heyecanı! hande
Bu içerik 793 kez okundu.

Somali’nin 50 Yıl Sonraki İlk Seçim Günü Heyecanı!

SomalininPutland bölgesinde yaklaşık 50 yıldır yani 1969 yılından bu yana resmî bir seçim yapılmıyor. Ancak bu sene bu durum değiştirildi ve 50 yılın ardından Putland eyaletinde yaşayan yerel halk nihayet sandık başına geçti ve seçimlere katıldı! Detaylar için haberi okumaya devam edebilirsiniz.

Seçimlere Yoğun Bir Katılım Gerçekleştirildi!

Somali’nin pek çok eyaletinde uzun süredir seçimler gerçekleştirilememekte daha doğrusu bu seçimler yerel halkın katılımı ile sağlanamamaktaydı. Ancak 50 yılın ardından nihayet Putland eyaletinde yaşayan yerel halk bu döngüyü kırdı ve sandık başına geçerek kendilerini temsil etmelerini istedikleri kişiler adına oy kullandılar.

Somalinin Ulusal Televizyon Kanalı’ndan gelen haberler doğrultusunda dün akşam gerçekleşen seçim itibari ile yoğun bir katılımın mevcut olduğu ve bunun Somali için büyük bir başarı olduğu açıklandı. Ayrıca bu açıklamalara Somali’nin Başbakanı Hüseyin Roble’ de katılarak, bunun Somali’nin demokratikleşme yolunda attığı en sağlam ve başarılı adımlardan biri olduğunu da ekledi.

Birleşmiş Milletler’den Tebrik

Somali’de belirli nedenler ötürü 50 yıldır yapılamayan bu seçimler, artık dün gece itibari ile yeni bir evreye geçişişi sağladı. Uzun bir süre sonunda oy kullanacak olan halk adeta seçim sandıklarının başına akın etti ve vatandaşlık görevlerini yerine getirmeye çalıştı. Bu bağlamda hem ülkenin Başbakanı ülkesi hakkında övgü sözler sarf ederken hem de Birleşmiş Milletler’den Somali’ye tebrik geldi.

Demokratikleşme yolunda atılan bu önemli adımın Somali için çok önemli olduğunu dile getiren Birleşmiş Milletler, halkının ilgisinin bu denli yoğun olması nedeni ile de hem Somali’yi hem de yerel halkı tebrik etti.

Güvenlik Sorunları Nedeni İle Yıllardı Oy Kullanılamıyordu

Peki, neden Somali’de halk 50 yıldır oy kullanamıyordu sorusu için verilecek cevap tamamen güvenlik sorunundan kaynaklanmaktaydı. Gerek Putland gerekse diğer birkaç bölgede yaşanan yoğun güvenlik sorunları nedeniyle halkın katılımın gerçekleştirildiği bir seçim yaklaşık 50 yıldır yapılamıyordu. Bu sorunun çözmek amacı ile de halk yerine kabile temsilcileri oylarını kullanıyordu.

Ülkede seçim takviminde meydana gelen gecikmeler de Somali’de yaşanan gerginliğin artmasına ve tansiyonun yükselmesine neden oldu. Bu vesile ile duruma hemen ülkenin Başbakanı Hüseyin Roble müdahale etti ve seçim sürecini devralarak gerginliği yatıştırmaya başardı. Ancak bu konuda tam bir başarı sağlayamaması ile birlikte Cumhurbaşkanı olan Muhammed Abdullah Fermucu ile de aralarında yetki tartışması başladı ve ülke bu tartışmadan ister istemez olumsuz etkilendi.

Somali seçim siteminde ise ülkede hem başbakan hem de cumhurbaşkanı seçmek için yapılan seçimler ülke içerisinde peş peşe gerçekleştiriliyor.

Tüm dünyadan, ülkenin dört bir yanından son dakika gelişmeleri takip etmek ve gündemin nabzını tutmak için yapmanız gereken tek şey, en kaliteli haber sitesi Haber365’i takip etmek…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣