Emar Hangi Durumlarda Çekilir?

Emar Hangi Durumlarda Çekilir?

Emar Hangi Durumlarda Çekilir?
Emar Hangi Durumlarda Çekilir? hande
Bu içerik 455 kez okundu.

Emar Hangi Durumlarda Çekilir?

Dokuların, organların ve iskelet sisteminin ameliyatsız bir şekilde kontrol edilmesi için emar çekilir. Tıp alanında kullanılan iki farklı tekniği vardır. Açık emar ve kapalı emardır. Kapalı olan teknik genellikle insanları ürküttüğü için son yıllarda tercih edilmez. İki tekniğinde çekim yöntemi aynıdır. Çalışma prensipleri farklıdır.  Güçlü bir manyetik alan oluşturur. Bu sayede dokuları ve iskelet sistemini sorunsuz bir şekilde görüntüler.

Açık Emar Nedir?

Bir tarafı kapalı olan ve yumuşak zeminli sedyesi ile hastalara kolay pozisyon verilebilen görüntüleme cihazına açık emar denir. İşlem süresi çok kısadır. Manyetik alan oluşması nedeni ile hastanın üzerinde herhangi bir metal eşyanın bulunmaması gerekir. Özellikle baş pozisyonu alamayan ve beden kitle indeksi yüksek olan hastalar için tercih edilir.

Açık Emar Fiyatları

Cihazın markası, çekilecek vücut alanının boyutu ve hastanenin tetkik maliyetler göz önüne alınarak fiyat belirlenir. Bu nedenle açık emar çektirmek isteyen kişiler hastane seçiminde fiyat karşılaştırması yapmalıdır. Aksi halde aynı özelliklere sahip cihaz ile uygulanan görüntülemeye ekstra ücretler ödemek zorunda kalabilirler.

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim boşluğunun ne durumda olduğunu anlamak ve değerlendirmek için HGS filmi çekilir. Jinekolojik muayene işlemi için kullanılan spekulum vajinaya yerleştirilir. Rahim ağzı bir alet ile tutulur ve rahim düz bir hale getirilir. Rahim içerisine katater yerleştirilir. Kataterden kontrast madde verilir ve rahim içi skopi yardımı ile ilacın geçişi sırasında görüntülenir.

Adet kanamasının bitiminden sonraki 3-4 gün içerisinde çekilmesi tavsiye edilir. Bu dönemde hamilelik riski düşüktür.  İşlem süresi ortalama 10 dakikadır. HSG filmi hafif de olsa ağrılı bir işlemdir. Verilen kontrast madde rahimde kasılmalara neden olur. Bu kasılmalar kişiden kişiye değişiklik gösterir.

HSG Filmi Kullanım Alanları

Jinekolojik hastalıkların teşhisi, kısırlık tedavisi, tüplerin görüntülenmesi ve jinekolojik onkoloji alanında kullanılır. Özellikle tüp bebek tedavisi gören kadınlara ilk uygulanan tetkiklerdendir. Tüplerde meydana gelen sorunların tespitinde büyük avantajlar sağlar. HSG filmi kadın hastalıklarının tanısının konulmasında etkili bir tetkiktir.

Tüp bebek tedavisi sırasında uygulanan HSG filmi kanalların açılmasına yardımcı olabilir. Bu sayede tedavinin başarı oranı da artar. Tüplerin açılması gebelik şansını artırır. Farklı tetkikler geliştirilse de tüplerin geçirgenliği için en etkili teknik hala film çekilmesidir.

Antikor Testi Nedir?

Bağışıklık sisteminin vücuda giren zararlı molekülleri yok edebilmesi ve sağlığı sürdürebilmesi için antikor oluşumu gereklidir. Aşı ya da daha önce geçirilen hastalıklar antikor oluşmasını sağlar. Antijenlere maruz kalan ya da aşı olan kişilerde bağışıklık oluşup oluşmadığını değerlendiren teste antikor testi denir. Kan alınarak uygulanır

Antikor Testi Kimlere Uygulanır?

Bulaşıcı hastalık geçirenler, aşı olanlar ve vücudunda hastalık belirtisi fark eden herkese antikor testi uygulanabilir. Kış aylarında grip salgını ve diğer bulaşıcı hastalıklar arttığı için genellikle bu mevsimde bağışıklık sistemi desteklenir.

Erken cevap antikoru ve geç cevap antikoru olmak üzere iki farklı türü vardır. IgM erken evre antikorudur. 7. Günde ortaya çıkar ve 21. Günde yok olur. Koruyucu antikor türü değildir. IgG geç evre antikorudur ve enfeksiyonun geç evresinde ortaya çıkar. Koruyucu faktördür ve vücudun virüse karşı kazandığını gösterir.

Antikor Testi Neden İstenir?

Salgın hastalıklara karşı toplumun bağışıklık düzeyinin tespit edilmesi, yeni işe girişlerde kişinin iş için uygunluğunun kontrolünün yapılması, aşı sonrası koruma düzeyinin tespit edilmesi ve rutin kontrol için antikor testi yapılır.

Özel hastaneler, üniversite hastaneleri ve devlet hastanelerinde bu işlemi yaptırabilirsiniz. Özel hastanelerde ve üniversite hastanelerinde ücret yansıtılır. Bu nedenle hastane seçimi yaparken dikkatli olunmalıdır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣