Tüp Mide Ameliyatı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Tüp Mide Ameliyatı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Tüp Mide Ameliyatı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Tüp Mide Ameliyatı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler hande

Tüp Mide Ameliyatı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Obezite sorunu ile kalıcı bir şekilde mücadele edilmesine imkân tanıyan tüp mide ameliyatı dünya genelinde uygulanan bir işlemdir. Beslenme düzeninin bozulması, gıdaların genetiğindeki yabancı maddeler ve yoğun çalışma temposu gibi nedenlerden dolayı dünya obezite ile mücadele halindedir.

Cerrahi bir işlemdir ve mideye yeni şekil verilmesini esas alır. Mide kapasitesi azaldığı için hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlar.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Laporoskopik teknik kullanılarak midenin bir kısmının alınması ve mideye tüp şeklinin verilmesini esas alan cerrahi uygulamaya tüp mide ameliyatı denir. Genel anestezi altında uygulanır. Karın bölgesinde dört adet yaklaşık 1 santimetrelik delikler açılarak uygulanır. Bu nedenle herhangi bir iz oluşumu söz konusu değildir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Beden kitle indeksi 35 ve üzeri olan, kilo nedeni ile metabolik sendrom hastalığı geçiren ve anestezi alması için herhangi bir engeli olmayan kişilere tüp mide işlemi uygulanabilir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Önceki yıllarda açık yani karın kasları da kesilerek midenin bir kısmının alınması esasına dayanan işlem gelişen teknoloji sayesinde laporaskopik teknikle yapılmaktadır. Hem hastaların hem de işlemi yapan cerrahların konforu için son yıllarda en sık uygulanan teknik laporoskopik tüp mide ameliyatıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Ameliyattan sonra kilo verme işlemi periyodik olarak gerçekleşir. İlk ay hasta hızlı bir şekilde ortalama 20 kilo verir. İkinci ay bu oran 10-15 kilo arasına düşer. İlk altı ay yaklaşık kilosunun %40 kadarını vermesi beklenir.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Yapılan incelemeler neticesinde tüp mide olmak için belirlenen yaş sınırı 18-65 yaş arasıdır. Ancak çocukluk döneminde ciddi psikolojik ve metabolik hastalıklar neden olduğu tespit edilen obezite sorunu için çocuk psikiyatri uzmanı ile görüşülerek bu ameliyat yapılabilir. 65 yaş sonrası kişilerde kronik rahatsızlıkların artması nedeni ile işlem tavsiye edilmez.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Ameliyat sonucu ne kadar başarılı olursa olsun verilen kiloların geri alınmasını engellemek için beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Tüp mide sonrası uzman diyetisyen ile görüşerek beslenme programı hazırlanır. Beslenme alışkanlığı yerleşene kadar bu desteğe devam edilmelidir.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Gelişen teknoloji sayesinde obezite cerrahisi alanında yeni tedaviler ortaya konuluyor. Gastrik Bypass ve tüp mide ameliyatı kalıcı sonuçları olan ve başarı oranı yüksek olan operasyonlardır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası hastalar düzenli doktor kontrollerine gitmelidir. Doktorun tavsiye ettiği mineral ve vitamin takviyeleri alınmalıdır. Diyetisyen eşliğinde vücudun ihtiyacı olan tüm gıda maddeleri eksiksiz ve kontrollü bir şekilde tüketilmelidir.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Midenin büyük bir kısmının kesilerek çıkartılması sonucunda mide kapasitesi azalır. Bu sayede kişilerin öğünlerinde tükettikleri porsiyonları azalır. Protein ve karbonhidrat gibi ihtiyaçları vücut depoladığı yağlardan karşılar.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede Ne Kadar Kilo Verilir?

Ortalama olarak bakıldığında 6 ayda 40-50 kilo arasında bir oran tespit edilmiştir. Bu oran kişinin bünyesi, beslenme alışkanlığı ve doktor tavsiyelerine uyum sağlamasına göre değişiklik gösterir. Obezite cerrahisi ile kısa süre istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

İş yaşamına dönmek için obezite cerrahisi üzerinden en az 1 hafta geçmesi gerekir. Ağır iş hayatına sahip olmayan kişiler doktor izni ile ilk 5 gün sonrası dönebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 22 Eylül 2023
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 22 Eylül 2023
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 21 Eylül 2023
Antalya Nöbetçi Eczaneleri 21 Eylül 2023