Hpv Nedir?

Hpv Nedir?

Hpv Nedir?
Hpv Nedir? hande
Bu içerik 536 kez okundu.

Hpv Nedir? 

Hpv cinsel yolla bulaşan genital siğillerdir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde genital bölgede görülür ve görünüm olarak karnabahar gibidir. Hpv tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. 

Hpv Nasıl Bulaşır? 

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan hpv tedavisi vakit kaybetmeden yapılmalıdır. Bu hastalıkta genel olarak erkekler taşıyıcıdır ve bu nedenle korunma konusuna çok dikkat etmek gereklidir.

Hpv Belirtileri Nelerdir? 

Hpv virüsü bulaşan kişilerde genital siğil ve lezyonlar görülür. Prezervatif ile hpv virüsüne karşı tam korunma sağlanırken virüs olan kişilerin vakit kaybetmeden hpv tedavisi olması gereklidir. 

Hpv Nasıl Kanser Yapar? 

Cinsel yolla bulaşan bir virüs türü olan hpv kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açmaktadır. 

Miyom Tedavisinin Önemi

Doğurganlık döneminde rahimde meydana gelen anormal dokuya miyom adı verilmektedir. Yaygın bir şekilde görülen kadın hastalıkları arasında yer almaktadır ve rahim kas tabakasından kaynaklanır.

Miyom Nedir? 

Rahim içerisinde meydana gelen miyomlar iyi huylu tümörler olarak adlandırılır ve çok nadir olarak kansere dönüşebilir. Genel olarak 30 ila 40 yaşları arasındaki kadınlarda rastlanmaktadır. Hekimlerin gerek görmesi halinde miyomlar miyom ameliyatı ile alınabilir. 

Miyom Ne Sıklıkta Görülür? 

Genellikle kadınlarca belirtisiz bir şekilde ortaya çıkan miyomlar bazen adet düzensizliği şişlik ve karın ağrısı ile kendini gösterebilir. Rahim ağzı ve rahim içinde meydana gelebilen miyomlar genellikle miyom ameliyatı ile tedavi edilmektedir. 

Miyom Kimlerde Görülür? 

Miyom genel olarak doğurganlık çağında 30 ve 40 yaşları arasındaki kadınlarda görüldüğü saptanmıştır. Boyutları genel olarak 1 ila 15 cm. arasında değişen miyomlar miyom ameliyatı ile rahimden alınabilir. 

Miyom Nasıl Ve Neden Oluşur? 

Miyomların neden oluştuğu henüz saptanamamıştır. Ancak rahim kas dokusunda bulunan kök hücrelerden kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Miyomların Özellikleri 

Miyomlar boyut olarak 1 ila 15 santim arasında değişmekte olup yuvarlak ve pembe şekillidir. Rahim içinde ve rahim ağzında meydana gelebilen miyomlar genellikle bulunmuş oldukları konuma göre sınıflandırılır. 

Miyom Tedavi Fiyatları

Miyom tedavisi ilaç ya da ameliyat ile mümkündür. Bu nedenle miyom tedavi fiyatları ile ilgili hekim muayenesi olmadan net bir bilgi söylemek yanlış olur.

Endometriozis (çikolata kisti) Tedavisi Nedir? 

Endometriozis yani çikolata kisti için kalıcı bir endometriozis tedavisi bulunmamaktadır. 

Endometriozis Ameliyatı Ne Zaman Önerilir? 

Ameliyat veya ilaç tedavisi gibi endometriozis tedavisi yöntemlerinin amacı şiddetli ağrının giderilmesi ve eğer varsa kısırlığı ortadan kaldırarak kadının hamile kalmasını mümkün kılmaktır.

Endometriozis Belirtileri Nelerdir? 

Kesin bir endometriozis tedavisi bulunmamakla birlikte bu hastalık bazı hastalarda hiçbir belirti vermeden ilerleyebiliyor bazılarında ise şiddetli ağrılara yol açabiliyor. 

Endometriozis Nasıl Teşhis Edilir Ve Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Endometriozis hekim tarafından jinekolojik muayene sonrasında teşhis edilir. Ayrıca ultrason ve yapılacak olan bir takım testler ve de hastalığın teşhisi mümkün olur. Gerektiğinde hekimin önermesi durumunda ameliyat yapılabilir.

Endometriozis Gebeliği Engeller mi? 

Endometriozis hastalığı yumurta ve spermlere ciddi anlamda zarar verdiği için gebe kalmayı engelleyebiliyor. 

Endometriozisde Rahim Alınır mı? 

Eğer ileri yaştaki kadınlarda çikolata kisti mevcutsa ve çocuk doğurmak istemiyorsa yumurtalıklar ve rahimin alınması söz konusu olabilir. Endometriozis hastalığının kesin tedavisi yumurtalıklar ve rahimi ameliyatla alınmasıdır. 

Endometriozis Ameliyatı Riskleri Nelerdir? 

Her ameliyatta olduğu gibi endometriozis ameliyatında belli başlı riskleri vardır. Bu hastalığı ameliyat yöntemi açık ve kapalı olmak üzere iki çeşittir. Endometriozis ameliyatı epidural anestezi ya da genel anestezi altında ve tam teşekküllü bir hastane ortamında gerçekleştirilebilen bir ameliyat türüdür. Endometriozis tedavisi ve yöntemleri için uzman bir hekim tarafından teşhis konularak tedavi şekli belirlenmelidir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣