ÇİFTÇİDE, VATANDAŞTA MAĞDUR AMA BU DÜZENİ YARATAN AKP MAĞRUR

ÇİFTÇİDE, VATANDAŞTA MAĞDUR AMA BU DÜZENİ YARATAN AKP MAĞRUR

ÇİFTÇİDE, VATANDAŞTA MAĞDUR AMA BU DÜZENİ YARATAN AKP MAĞRUR
ÇİFTÇİDE, VATANDAŞTA MAĞDUR AMA BU DÜZENİ YARATAN AKP MAĞRUR Tugrul Demir
Bu içerik 931 kez okundu.

CHP Antalya Milletvekilleri Rafet Zeybek, Cavit Arı, Aydın Özer, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, CHP Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir ve beraberindeki heyet, tam kapanma sürecinde semt pazarlarının kapanması nedeniyle zor günler yaşayan ve ellerindeki ürünleri satamayan çiftçileri Serik Halinde ziyaret ettiler.

Antalya’nın Serik Sebze-Meyve Halini ziyaret edip temaslarda bulunan ve üreticinin sorunlarını dinleyen CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

SEMT PAZARLARI, KONTROLLÜ BİR ŞEKİLDE AÇILMALIDIR

“Son günlerde sosyal medyada gündem olan görüntüde satamadıkları ürünleri dökerek tepki gösteren çiftçilerimizi tüm yurttaşlarımız görmüştür, o görüntü Serik halinde bir üreticimizin semt pazarları kapalı olduğu için alıcı bulamadığı ürünlerine aittir. Çiftçimiz ürettiği ürünü pazarlar kapalı diye hallerde satamıyor, çünkü vatandaşın tüketimine sunulacak ürünler, tam kapanma nedeniyle kapalı olan pazarlara gönderilemiyor. Bu yüzden çiftçinin topladığı ürünler ne yazık ki heba olmaktadır, pazarlar kapalı olduğu için satış yapılmaması nedeniyle çiftçi ya ürününü toplamayıp tarlada bırakıyor ya da söküyor. Girdi maliyetleri nedeniyle zaten zor durumda olan, yetiştirdiği üründen kar edemeyen çiftçimiz şimdide pazar bulamadığı için zarar etmektedir.”

ÇİFTÇİDE, VATANDAŞTA MAĞDUR AMA BU DÜZENİ YARATAN AKP MAĞRUR

“Semt pazarlarının kapalı olması nedeniyle vatandaşta mağdur olmaktadır, ucuz ve kaliteli ürünlerini semt pazarlarından temin eden vatandaşlarımız ürünleri daha pahalıya zincir marketlerin manav reyonlarından temin etmek zorunda kalıyor. Serik halinde konuştuğumuz çiftçilerin ellerindeki ürünler için söylediği tek söz var “parası önemli değil, satabilirsen.” Bu söz üründen zarar etme pahasına satılsın demek. Serik’te bir kilo domatesin sera kirası, girdisi, fidesi, gübresi her şeyi dahil maliyeti kilo başına 2 lira 30 kuruş, halde ise 1,5 – 2,5 Türk Lirasına alıcı bulunamıyor. Serik halinde kilo başına biber 1,5 TL, domates 1,5-2,5 TL arası, salatalık 50 kuruş’tan satılırken, Ankara başta olmak üzere zincir marketlerde domatesin kilosu 9,90 TL, salatalık 4 TL, biber 7 TL’den satılıyor. Üreten çiftçi mağdur, pahalıya alan vatandaş mağdur ama bu düzeni yaratan AKP memnun. Tarım Bakanı, çiftçinin sorunlarını görmemek için üstün gayret sergiliyor, semt pazarlarının kontrollü bir şekilde açılması için çalışması gerekli ya da ürünü elinde kalan ve zarar eden çiftçinin ekonomik olarak desteklenmesi gereklidir. AKP iktidarını kafasını vatandaşların hürriyetlerini kısıtladığı genelgelerden kaldırıp halkın sorunlarına bakmaya davet ediyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
Nisanur OYAN, yaşanmış bir hikâye olan eseri “Gülfem ” hakkında merak edilenleri okurları için cevapladı.
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣