CHP’li Hakverdi’nin 15 Ayda Verdiği 105 Bilgi Edinmeden 62 Tanesi Cevapsız Kaldı

CHP’li Hakverdi’nin 15 Ayda Verdiği 105 Bilgi Edinmeden 62 Tanesi Cevapsız Kaldı

CHP’li Hakverdi’nin 15 Ayda Verdiği 105 Bilgi Edinmeden 62 Tanesi Cevapsız Kaldı
CHP’li Hakverdi’nin 15 Ayda Verdiği 105 Bilgi Edinmeden 62 Tanesi Cevapsız Kaldı Tugrul Demir
Bu içerik 667 kez okundu.

 

Hakverdi; Aralarında Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Türk Kızılay Genel Müdürlüğü ve Halkbank Genel Müdürlüğü’nün de bulunduğu 28 kurumun, yasaya uyarak zamanında bilgi vermeleri için KDK’ ya şikâyet dilekçesi vererek uyarıda bulunmalarını talep etti.

CHP’li Hakverdi, “Çalışmalarımızda kullanmak ve kamuoyunu bilgilendirmek üzere ilgili Kurumlardan ve Bakanlıklardan 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 4-5-11 ve 12. Maddeleri ile Anayasanın 74. Maddesi uyarınca, gerekli bilgileri talep ettik. Sadece 15 (on beş) ayda toplamda 105 (yüz beş) farklı konuda, ilgili kurumlardan bilgi talep etmemize rağmen; 51 (elli bir) tanesine yasal süre içerisinde ve sonrasında hiçbir şekilde cevap verilmedi.  9 (dokuz) tanesine ticari sır denildi, 1(bir) tanesine bilgi ektedir denildi; fakat ek gönderilmedi ve 1 (bir) tanesine de cevap verilemeyeceği şeklinde dönüş yapıldı” ifadelerini kullandı.

 

Kurumların Bilgiyi İletmemeleri ve Hukuk Tanımamaları; Devlete Olan Güveni Sarsmakta ve Kurumların Şeffaflıktan Uzaklaştığını Gözler Önüne Sermektedir

 

Hakverdi “Yasal süre olan 15 (on beş) gün içerisinde bilgi edinmelere kanunen cevap verilmesi gerekirken, kurumların gayri ciddi bir şekilde tarafımıza bilgiyi iletmemeleri, hukuk tanımamaları; devlete olan güveni sarsmakta ve kurumların şeffaflıktan uzaklaştığını gözler önüne sermektedir.” dedi.

 

İktidar Denetlenmek İstemiyor

“Görülen o ki; iktidar, vatandaşa hesap verebilme durumundan çoktan uzaklaşmış. Cumhurbaşkanlığı ve tüm Bakanlıklar, milletvekillerinin kanuni hakkı olan soru önergelerine dahi cevap vermemektedir. Sadece son 1 yılda yaklaşık 7 bin soru önergesi ve on binlerce soru yanıtsız bırakıldı. Denetlenme mekanizmasını saf dışı bırakarak, kurdukları saltanatları sağlamlaştıracaklarını, yapılan haksızlıkların faturasının kesilemeyeceğini sanıyorlar. Kurdukları bu düzen onların sonunu getirecek” ifadelerini kullandı.

 

 

...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim