Paslanmaz çeliklerde ne tür korozyon oluşabilir?

Paslanmaz çeliklerde ne tür korozyon oluşabilir?

Paslanmaz çeliklerde ne tür korozyon oluşabilir?
Paslanmaz çeliklerde ne tür korozyon oluşabilir? Tugrul Demir
Bu içerik 712 kez okundu.

 

 

Paslanmaz çelikte en yaygın korozyon biçimleri şunlardır:

Oyuklanma korozyonu  - Paslanmaz çelik üzerindeki pasif katman, belirli kimyasal türler tarafından saldırıya uğrayabilir. Klorür iyonu Cl- bunların en yaygın olanıdır ve tuz ve ağartıcı gibi günlük materyallerde bulunur. Paslanmaz çeliğin zararlı kimyasallarla uzun süre temas etmemesi sağlanarak veya saldırıya karşı daha dirençli bir çelik türü seçilerek oyuklanma korozyonu önlenir. Çukur korozyon direnci  , alaşım içeriğinden hesaplanan Çukur Direnci Eşdeğer Sayısı kullanılarak değerlendirilebilir .

Çatlak korozyonu  - Boy Bakır Borular Paslanmaz çelik, pasif tabakanın yüzeyde oluşmasını sağlamak için oksijen kaynağına ihtiyaç duyar. Çok dar yarıklarda, oksijenin paslanmaz çelik yüzeye erişmesi her zaman mümkün olmayıp, bu da onun saldırılara açık olmasına neden olur. Çatlak korozyonu, çatlakların esnek bir dolgu macunu ile kapatılmasıyla veya daha korozyona dayanıklı bir kalite kullanılarak önlenir.

Genel korozyon  - İzolasyonlu Bakır Boru   Normalde, paslanmaz çelik, sıradan karbon ve alaşımlı çelikler gibi düzgün bir şekilde korozyona uğramaz. Bununla birlikte, bazı kimyasallar, özellikle asitler ile, pasif katman, konsantrasyon ve sıcaklığa bağlı olarak eşit şekilde saldırıya uğrayabilir ve metal kaybı, çeliğin tüm yüzeyine dağıtılır. Bazı konsantrasyonlarda hidroklorik asit ve sülfürik asit , paslanmaz çeliğe karşı özellikle agresiftir.

Gerilme korozyonu çatlaması (SCC) - LWC Bakır Borular    Bu, meydana gelmesi için çekme gerilimi, sıcaklık ve aşındırıcı türlerin çok özel bir kombinasyonunu gerektiren nispeten nadir bir korozyon şeklidir. SCC'nin oluşabileceği tipik uygulamalar sıcak su tankları  ve yüzme havuzlarıdır . Sülfür gerilmeli korozyon çatlaması (SSCC) olarak bilinen başka bir form, petrol ve gaz arama ve üretiminde hidrojen sülfür ile ilişkilidir.

Taneler arası korozyon  - Bu artık oldukça nadir görülen bir korozyon şeklidir. Çelikteki Karbon seviyesi çok yüksekse Krom, Karbon ile birleşerek Krom Karbür oluşturabilir. Bu, yaklaşık 450-850 derece C arasındaki sıcaklıklarda meydana gelir. Bu işleme duyarlılık da denir ve tipik olarak kaynak sırasında gerçekleşir. Pasif tabakayı oluşturmak için mevcut olan Krom etkili bir şekilde azaltılır ve korozyon meydana gelebilir. "L" denilen düşük karbonlu bir sınıf seçerek veya tercihen Karbon ile birleşen Titanyum veya Niyobyum içeren bir çelik kullanarak önlenir .

Galvanik korozyon  - İki farklı metal birbiriyle ve bir elektrolit ile, örneğin su veya başka bir çözelti ile temas halinde ise, bir galvanik hücrenin kurulması mümkündür. Bu daha çok bir pil gibidir ve daha az 'asil' olan metalin aşınmasını hızlandırabilir. Kauçuk gibi metal olmayan bir yalıtkanla metalleri ayırarak önlenebilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SON DAKİKA :Kosova - Sırbistan Sınırında siren sesleri yükseliyor !
SON DAKİKA :Kosova - Sırbistan Sınırında siren sesleri yükseliyor !
Mersin Milletvekili Özkan MEİGDER’i ziyaret etti
Mersin Milletvekili Özkan MEİGDER’i ziyaret etti
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣