Vücut Geliştiricilerinin Olmazsa Olmazı Protein Tozu Nedir ve Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Vücut Geliştiricilerinin Olmazsa Olmazı Protein Tozu Nedir ve Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Vücut Geliştiricilerinin Olmazsa Olmazı Protein Tozu Nedir ve Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?
Vücut Geliştiricilerinin Olmazsa Olmazı Protein Tozu Nedir ve Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir? Tugrul Demir
Bu içerik 684 kez okundu.

 

Kas oluşumları için gereken besin proteinleri olmaktadır. Vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler için proteinler olmazsa olmazdır. Fakat vücut geliştirme yapan kişiler için günlük protein ihtiyaçlarını yiyecek ve içeceklerden karşılamak da zor olabilir. Bu durumda da protein tozu fiyatları ve protein kullanılmaktadır.

Kas çalışan kişiler günlük protein ihtiyaçlarını karşılamak adına süt, et ve yumurta gibi gıdalar tüketmektedirler. Fakat bazen yiyerek ve içerek yeterli proteinleri almak da mümkün değildir. Günde 10 adet yumurta ve 1 kiloya yakın tavuk yediğinizi varsayın, yok artık diyorsunuz değil mi ? İşte bu yüzden de protein tozları çok sık tercih edilmektedir.

Protein Tozu Nedir?

Vücut geliştirme yapan sporcuların daha hızlı ve etkili bir şekilde kas yapmaları için kullandıkları besin takviyelerine protein tozu denmektedir. Protein tozlarının farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Bu çeşitler arasındaki farklar ise nasıl ve hangi ham maddelerden yapıldığı olmaktadır. Protein tozları gündelik olarak az protein alan kişiler için değil, kas çalışan ve gündelik protein miktarlarını yiyerek ve içerek ulaşamayan sporcular içindir.

Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Spor salonlarında çok vakit harcamanıza rağmen kas yapamıyorsanız, sorun da büyük ihtimalle beslenmenizden kaynaklanmaktadır. Çünkü günlük yeterli protein miktarlarına ulaşamazsanız, kas da yapamazsınız ve hevesiniz de kırılabilmektedir. Bu tarz durumlarda ise protein tozları kullanılmaktadır. Fakat piyasada pek çok çeşit de protein tozları bulunmaktadır. Bunların arasındaki farkları anlamamız için de sizlere bazı çeşitleri anlatacağız.

1-Kazein (Süt Proteini): Kazein suda çözülmeyen bir protein tozu çeşidi olmaktadır. Vücutta ise çok yavaş sindirilir ve etki etmesi de yaklaşık olarak 6 ile 8 saat arası sürmektedir. Bu sebeple de gece uyumadan önce tüketilmesi gerekir.

2- Yumurta Proteini: Whey protein tozlarına göre vücutta daha yavaş sindirilen yumurta proteinleri, yumurtaların beyazından üretilmektedir. Fakat toz formunda üretilmez, pişirilerek tüketilmektedir.

3- Soya Proteinleri: Az tüketilen soya proteinleri, genellikle vegan ve vejetaryenler tarafından tercih edilmektedir. Soya proteinleri kan damarlarını genişletir ve kasların da iyileşme sürelerini hızlandırmaktadır. Böylelikle kasların gelişmesinde de büyük bir rol oynamaktadır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim