HÜLYA KOÇYİĞİT PROGRAMINDA BİKET İLHAN’I AĞIRLADI

Türk Sineması’nın efsane ismi Hülya Koçyiğit, TRT 2 ekranlarında yayınlanan “Film Gibi Hayatlar” da konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Programın bu haftaki konuğu ünlü yönetmen ve yapımcı Biket İlhan oldu.

HÜLYA KOÇYİĞİT PROGRAMINDA BİKET İLHAN’I AĞIRLADI
HÜLYA KOÇYİĞİT PROGRAMINDA BİKET İLHAN’I AĞIRLADI Tugrul Demir
Bu içerik 1088 kez okundu.

 

Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun olan ve uzun bir süre öğretmenlik yapan Biket İlhan öğrencileriyle iyi ilişkileri olan bir öğretmen olduğunu belirterek ‘’Benim öğrencilerimin çoğu İngilizce öğretmeni oldu.’’ dedi.

Türk Edebiyatı’nın usta ismi Attila İlhan ile tanışmasını samimi bir şekilde anlatan İlhan, Attila İlhan’ın ilk gördüğü andan itibaren ilgisini çektiğini belirterek tanışma hikayelerini şöyle paylaştı: Ankara’da öğretmenlik yapıyordum. Ara ara İzmir Karşıyaka’ya evime gidip gelirken boynunda fuları, başında kasketi olan bir adam görmeye başladımç.1965 sonbaharıydı. İskelede turluyor ve kendi kendine mırıldanıyordu. Sonradan öğrendim ki şiirlerini öyle yazarmış. Acaba akılda kalıyor mu, söyleyince nasıl duruyor diye. Bu adam İlgimi çekti. Vapurda denk geldik sürekli. Attila İlhan imiş meğerse. Karşımda erkek kardeşi oturuyormuş onu da bilmiyordum. Benimle hiç ilgilenmedi, hiç bakmıyordu. Minik kağıtlara bir şeyler  yazıyordu sürekli. Bir akşam kardeşinin eşi, bizimde karşı komşumuz beni çağırdı. Seni Attila İlhan ile tanıştırayım derken, Attila ‘’biz zaten 8.30 vapurunda tanışıyoruz’’ dedi. Sabaha kadar sohbet etmiştik.

Attila İlhan’ın ‘’Kadınlar benim şiirlerimi okuyup bana öyle aşık oldu ama sen benim kim olduğumu bilmeden geldin. Bu benim için çok değerli demişti.’’ dediğini belirten Biket İlhan, Hülya Koçyiğit’in kendisine hiç şiir yazıp yazmadığını sorması üzerine ise ‘’Bana hiç yazdığını söylemedi. Ama hep şiirlerinin içinde benden parçalar vardı. Sevmek için geç, ölmek içine erken’ dedi bir gün konuşurken. Sonra bu sözleri bir şiire çevireceğini söyledi ve şiir oldu. ‘’ dedi.

Hülya Koçyiğit, şairin bu şiirini programda okuyup ‘’Bu duyguları hissetmemek mümkün değil. Yazdığı her şiirin hayatımızda yeri var.’’ dedi.

 

 

‘’Üniversite okumadım ama Attila İlhan Üniversitesi’nden geçtim’’

Biket İlhan Attila İlhan’ın kendisi için çok değerli olduğunu ‘’Ben  Attila İlhan’a gitmedim, Attila diye biriyle evlendim ve öyle bir hayat yaşadım. Ama bütün bunların farkındaydım. Bununla gurur duyuyorum. Güzel bir rastlantıydı ve güzel bir ömür paylaştık onunla. Üniversite okumadım dışarıdan bitirdim ama Attila İlhan Üniversitesi’nden geçtim diyebilirim. Aşktan öte bir şeydi. Başka türlü bir sevgiydi.’’ diyerek anlattı.

‘’İlk kameramı Attila İlhan aldı’’

Öğretmenlikten sinemaya geçişini de izleyenlerle paylaşan Biket İlhan öğretmenken fotoroman çekerek gazetelerde yayınlandığını söyledi. Attila İlhan ile evlendikten sonra Ankara’ya yerleştiklerinde Attila İlhan’ın kendisine kamera aldığını söyleyen ünlü yönetmen ‘’Sinemacı olma fikri yoktu. Sinemayı severdim.. Bir gün o gördüğüm oyuncuların içinde olacağımı, onlarla çalışacağımı düşünemezdim.’’ dedi.

Attila İlhan’ın kardeşi sinemanın değerli ismi Çolpan İlhan’ın oyuncu olması konusunda teklifleri olduğunu fakat istemediğini söyleyen Biket İlhan sinemaya ise Selim İleri’nin Feyzi Tuna’nın Seni Kalbim Gömdüm filminde yönetmen asistanlığı yaparak adım attığını söyledi. Çolpan bana neden oyuncu olmuyorsun oyuncu yapalım dedi istemedim.

 

‘’Çolpan İlhan bütün ailenin bel kemiğiydi’’

Kaybettiğimiz sanatçımız Çolpan İlhan ile çok yakın dost olduklarını belirten Biket İlhan ‘’Çolpan çok özel biriydi. Bütün ailenin bel kemiğiydi, hepimiz ona yaslanırdık. Derdimiz olsa ona giderdik ve çözüm bulurdu. Başka türlü biriydi. Birçoğumuzun hayatında çok önemli. Onu çok arıyorum. Dostluğunu, arkadaşlığını…’’ dedi.

Kızı Nihan Belgin’in de sinemayla uğraşmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirten Biket İlhan ‘’Beni çok rahat ettiriyor, onunla çalışmak beni çok mutlu ediyor. Onu hep destekledim.’’ dedi. 

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim