Sıcaklarda kontrolsüz ve aşırı zorlayıcı sporlardan kaçınılmalı

Yapılan spor aktivitesi sırasında normal yaşam anına göre vücut yaklaşık 10 kat strese maruz kalır ve aşırı enerji tüketimi olur. Yaz aylarında hava sıcaklığı fazla olduğu için spor sırasında stresin normalden daha fazla olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Sadi Kayıran “Bu nedenle mümkün olduğunca günün erken saatlerinde, daha serin zamanlarda spor yapılmalı veya bulunduğumuz ortam havasının yapacağımız aktiviteye uygun olduğu salon, kompleks spor merkezleri gibi alanlarda spor yapılması tercih edilmeli” dedi.

Sıcaklarda kontrolsüz ve aşırı zorlayıcı sporlardan kaçınılmalı
Sıcaklarda kontrolsüz ve aşırı zorlayıcı sporlardan kaçınılmalı Tugrul Demir
Bu içerik 513 kez okundu.

n az 15 dakika olmalı ve sonrasında sıvı alımı muhakkak yapılmalıdır. Spor sonrası hemen yemek yenmemeli ve spor sonrası tercih protein tüketimi olmalı ve kas kaybı yaşanmamalı” şeklinde konuştu.

 

Olası kramp anında spora son verilmeli

Kasların aşırı yüklenmelerde veya hazır olmadıklarında çabuk yorulup krampa maruz kalabildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Sadi Kayıran “Bu nedenle olası kramp anında spora son verilmeli. Ayrıca şiddetli çarpıntı, bulantı, halsizlik veya huzursuzluk durumlarında da spor yapılmamalı ve çalışma sonlandırılmalı” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Betboo yeni giriş