Afrika'nın En Büyük Hidroelektrik Santralini Çinli Şirket İnşa Ediyor

Çinli firma tarafından inşa edilen Afrika'nın en büyük hidroelektrik santrali Caculo Cabaca'nın inşaası dün Angola'da başladı.

Afrika'nın En Büyük Hidroelektrik Santralini Çinli Şirket İnşa Ediyor
Afrika'nın En Büyük Hidroelektrik Santralini Çinli Şirket İnşa Ediyor Tugrul Demir
Bu içerik 470 kez okundu.

Kuanza Norte eyaletine bağlı Dundo şehrinde yapılan temel atma töreninde ilk kazmayı Angola Cumhurbaşkanı Jose Eduardo Dos Santos vurdu.

Proje sorumlusu Çinli Gezhouba Grubu'nun Genel Müdür Yardımcısı Ren Jianguo, 4 milyar 532 milyon dolar tutarındaki projeyi 80 ay içinde tamamlamayı planladıklarını belirtti.

Ren Jianguo, proje ile bölgede yaklaşık 10 bin kişiye iş imkanı sağlanmasının ve projenin bitimiyle Angola'nın elektrik talebinin yüzde 50'sinin karşılamasının öngörüldüğüne işaret etti.

Ren, santralin jeneratör kapasitesinin 2 milyon 172 bin kilovat olarak belirlendiğini dile getirdi.

Angola Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Joao Borges ise, Caculo Cabaca Hidroelektrik Santrali'nin ülkesinin ekonomik gelişimi için büyük önem taşıdığını ifade etti.

Angola'nın Çin Büyükelçisi Cui Aimin de son yıllarda Çin ile Angola arasında çeşitli alanlarda işbirliğinin sürekli derinleştiğini vurguladı.

Cui Aimin, Çin'in Angola'nın en büyük ticaret ortağı, Angola'nın ise Çin'in Afrika'daki ikinci büyük ticaret ortağı olduğunu söyledi.

Cui, şu ana kadar, Angola'nın yatırım, finansman ve altyapı tesisleri inşası alanında Çin'le en yoğun işbirliği yapan Afrika ülkelerinden biri olduğunun altını çizdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim