SATRANÇ MÜZESİ’NE “RENKLERİN ÜLKESİ HİNDİSTAN” KONUK OLUYOR

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’ne, bu ay ‘renklerin ülkesi’ olarak adlandırılan Hindistan konuk oluyor. Kültür ve sanat merkezi olarak fotoğraf severlerin gözde mekanı haline gelen Müze’de, 24 Kasım Cuma günü saat 19.00’da Hindistan temalı fotoğraf söyleşisi gerçekleşecek. Başkentlileri söyleşiye davet eden Satranç Müzesi Kurucusu Akın Gökyay, “Hindistan, etnik ve kültür yapısı çok çeşitli, özel bir ülke. Oradan aldığım satranç takımları da ülkesini yansıtan izleri taşıyor. Müzemizdeki en dikkat çekici takımların Hindistan menşeili olduğunu söyleyebilirim” dedi.

SATRANÇ MÜZESİ’NE “RENKLERİN ÜLKESİ HİNDİSTAN” KONUK OLUYOR
SATRANÇ MÜZESİ’NE “RENKLERİN ÜLKESİ HİNDİSTAN” KONUK OLUYOR Tugrul Demir
Bu içerik 771 kez okundu.

Ankara’nın kültür ve sanat hayatına yepyeni bir soluk getiren Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) ile birlikte gerçekleştirdiği fotoğraf söyleşileriyle dünyanın farklı kültürlerini ziyaretçileriyle buluşturmaya devam ediyor. Hindistan’ın fotoğraflarını çeken sanatçı Mehmet Pınar “Hindistan’da her şey fotoğraf” diyerek izlenimlerini şöyle aktardı:

 

“BENİ EN ÇOK CEZBEDEN ÜLKE HİNDİSTAN OLDU”

“Hindistan’ı iki kez seyahat etme fırsatım oldu. İkisinde de bir turist gibi değil gezgin bir fotoğrafçı olarak gezdim. Hindistan’ı ‘renklerin ülkesi’ olarak adlandırmak çok doğru olur. Çeşitli dinlerin ve kültürlerin bir arada bulunup, huzurlu bir şekilde yaşayabildiği nadir ülkelerden biri. Bu kadar çeşitliliğin içerisinde beslenen sevgi ve mutluluğun temel etkeninin kesinlikle saygı ve hoşgörü olduğunu düşünüyorum.

 

Ben bir belgesel fotoğrafçısıyım. Dünyada çok sayıda ülke gezme şansım oldu fakat beni şaşırtan ve en çok cezbeden ülke Hindistan oldu. Hindistan’da sabah uyanıp dışarı çıktığınız andan, eve dönüş anınıza kadar her şey fotoğraf. O kadar renkli, canlı ve hareketli bir yaşantıları var ki elinizden geldiğince fotoğraf çekmek istiyorsunuz. Fotoğraflarım hakkında söyleşi yaparken, insanların günlük yaşantıları, kültürleri, portreleri, kıyafetleri, alışkanlıkları ve değerleri hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.”

 

“SATRANÇ VE FOTOĞRAF BİRBİRİNE BENZERLİK GÖSTERİYOR”

AFSAD üyesi fotoğraf sanatçısı Mehmet Pınar, satranç ve fotoğrafın birbirine benzerlik gösterdiğini belirterek şöyle devam etti:

 

“Satranç, çok özel bir spor… Tamamen düşünce ve stratejiye dayalı bir branş. Karşınızdaki kişiyi tanımıyor ve hamlelerini bilmiyorsunuz. İyi bir strateji ile ilerleyip, doğru hamleler yapmanız gerekiyor. İşte bu noktada satranç, fotoğraf sanatı ile benzerlik gösteriyor. Aynı şekilde bir fotoğraf sanatçısı olarak hiç tanımadığınız ve görmediğiniz bir ülkeyi gezerken dikkat etmeniz gereken hususlar var. Fotoğraf karesi içinde yer alan her şeyi en güzel açı ile fotoğrafa dahil etmeniz gerek. Doğru yer, doğru zaman, doğru ışık, doğru bakış… Bunların hepsi bir fotoğraf sanatçısı için oldukça dikkat edilmesi gereken noktalar. İlk defa bir müze içerisinde fotoğraflarım ile bir ülkeyi anlatacağım. Satranç takımları bu etkinlikte benim en büyük yardımcılarımdan olacak. Hindistan’ın özel satranç takımları en az fotoğraflarım kadar o ülkeyi en iyi şekilde konuklara aktaracak.”

 

Hindistan Büyükelçiliği yetkililerinin de katılacağı söyleşide, Hindistan’ı tanıtıcı broşür ve CD’ler de katılımcılara dağıtılacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx