Ramazan’da Tüketici Alışkanlıkları Nasıl Değişiyor?

Türkiye’nin en büyük marka ve pazarlama organizasyonu olan Brand Week İstanbul’da, Y&R ve Habitus Research Ramazan ayı ve dünyadaki tüketici alışkanlıkları üzerindeki etkisi üzerine gerçekleştirdikleri etnografik araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

Ramazan’da Tüketici Alışkanlıkları Nasıl Değişiyor?
Ramazan’da Tüketici Alışkanlıkları Nasıl Değişiyor? Tugrul Demir
Bu içerik 629 kez okundu.

Bu yıl 5. kez düzenlenen Brand Week İstanbul’un en dikkat çekici konularından biri Y&R’ın global projesi “eXploring” çerçevesinde yapılan etnografik araştırmanın sonuçları oldu. Araştırmaya; Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Hindistan gibi ülkelerden bireyler katıldı. Ramazan ayı öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılan derinlemesine görüşmeleri Y&R stratejistleri ve Habitus Research antropologları gerçekleştirdi.

 

Araştırma kutsal Ramazan ayının dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan insanların günlük rutinlerine ve daha da önemlisi hayata bakış açılarına kattıklarını göz önüne seriyor. Araştırma kapsamında öğrenilen en önemli bulgulardan biri ise; bireyler dini ritüelleri yerine getirme konusunda farklılıklar yaşasalar bile Ramazan’ın bir araya getirme ve sosyalleşme coşkusuna hep birlikte katılıyor.

 

Sosyalleşmenin arttığı Ramazan ayı boyunca insanlar oruç tutmasalar bile kalabalık sofralara dahil olmak ve kültürün bir parçası olmak istiyor. Bu beraberlik de Ramazan ayı süresince ve hatta sonrasında bile bireylere “daha iyi insan olmayı çabalama” konusunda ilham veriyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim