KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ 2017-2018 AKADEMİK YILI AÇILIŞI YAPILDI

Kadir Has Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni, “Hocaların Hocası” olarak anılan Prof. Dr. Nermin Abadan Unat’ın “Dört Vitesli Çağımızda Demokrasi” başlıklı dersiyle gerçekleştirildi. Akademik yıl açılış törenine Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has, Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ile akademik ve idari kadro ile çok sayıda öğrenci katıldı.

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ 2017-2018 AKADEMİK YILI AÇILIŞI YAPILDI
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ 2017-2018 AKADEMİK YILI AÇILIŞI YAPILDI Tugrul Demir
Bu içerik 762 kez okundu.

Yeni ders yılının açılışını demokrasi kavramı üzerinde yoğunlaşarak gerçekleştiren Prof. Dr. Unat, çağımızın en belirgin özelliklerinden birinin değişimlerdeki aşırı hız olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Unat, içinde bulunduğumuz çağa damga vuran değişimler ve dönüm noktaları hakkında sahip olduğu derin bilgileri paylaştı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 94 yıl önce büyük zorluklarla kurulduğunu belirten Prof. Dr. Unat, “Türkiye Cumhuriyeti, bundan 94 yıl önce tek vitesle değil kağnı arabası ile, ayakkabıyla değil çarık ile kuruldu. Tüm zorluklara rağmen Milli Misak yolu ile çizilen ülke sınırlarını kormasını bildi. Etrafımızda büyük küçük birçok devlet çözüldü, parçalandı. Türkiye, etrafında yaşanan tüm çatışmalar ve 50 milyon insanın ölümüne neden olan İkinci Dünya Savaşı’nın dışında kalmayı bildi. Bunu, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesine sadık kalmamıza borçluyuz. Cumhuriyet kurulduğu gün erkeklerimizin yüzde 5’i, kadınlarımızın ise yüzde 0,05’i okur yazardı. Bugün bölgemizde eğitim düzeyi en yüksek ortalamaya sahip ülkeyiz. Bilimi hayatta en gerçek yol gösterici olarak görme ilkesi, ilerletici ve geliştirici olmanın tek yoludur. En önemli görevimiz erkek kadın ayırt etmeden, halkın ülke kaderinde söz sahibi olması için demokrasi eğitimimizi sürdürmemizdir. Şunu asla unutmayalım; dijital dönemin demokrasisinde vazgeçilmez koşul yaşam boyu eğitimdir, her gün yeni bir bilgi edinmektir. Yeni ders yılınızı bu düşüncelerle açmak istedim” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx