11 Yaşında Sokaklarda Keman Çalarak Kedi Evi Yaptırdı

Sokak hayvanları için İstiklal Caddesi’nde keman çalan 11 yaşındaki Tuana Ekin Şahin, biriktirdiği parayla yaklaşan kış öncesi sokak kedilerinin sığınabilecekleri bir kedievi yaptırdı. Tuana’nın çabasına destek veren Zeytinburnu Belediyesi de kedievinin tüm mama ihtiyacını karşıladı.

11 Yaşında Sokaklarda Keman Çalarak Kedi Evi Yaptırdı
11 Yaşında Sokaklarda Keman Çalarak Kedi Evi Yaptırdı Tugrul Demir
Bu içerik 671 kez okundu.

İstiklal Caddesi’nde hemen her gün görmeye alışık olduğumuz onlarca sokak sanatçısından sadece biri olan 11 yaşındaki Tuana Ekin Şahin, keman çalarak performansını sergiliyor. Tuana, henüz 11 yaşında olmasına rağmen içindeki hayvan sevgisi o kadar büyük ki sokak hayvanlarıyla ilgili ilk hayalini gerçekleştirdi bile. Küçük hayvansever, yaklaşan kış öncesi keman çalarak biriktirdiği paralarla sokak kedileri için kedievi yaptırdı.

 

Şahin, keman çalarak yaptırdığı kedievine de dünyada sadece 18 bebekte görülen Genitopatellar sendromu nedeniyle hayatını kaybeden Doğa bebeğin adını verdi. Projesini marangozun hazırladığı parçaları birleştirerek tamamlayan küçük hayvansever, sığınağı da kendisi boyadı. Hazırladığı kedievinin güvenli bir yere yerleştirilmesi için Zeytinburnu Belediyesi’ne başvuran Tuana Ekin Şahin, belediye ekiplerinden projesine tam destek aldı. İçinde yaklaşık 60 kedinin barınabileceği iki katlı kedievi, belediye yetkilileri tarafından sokak kedilerinin mesken tuttuğu Semiha Şakir Huzurevi’nin karşısındaki güvenli bir alana yerleştirildi. Kedievinin mama ve su ihtiyacı ise ömür boyu Zeytinburnu Belediyesi tarafından karşılanacak.

 

“ÇOCUKLAR HAYVANLARIN PİS, DOKUNULMAYACAK YARATIKLAR OLDUĞU BİLİNCİ İLE BÜYÜYOR”

 

Hayvanlara olan sevgisi Tuana Ekin Şahin’e bir de kitap yazdırdı. Bugüne kadar zaman geçirdiği sokak hayvanlarıyla olan anılarını kaleme alan Şahin, "Sokak hayvanları için İstiklal Caddesi’nde keman çalıp para topluyorum. O paralarla da bu projeyi gerçekleştirdim. Biz sokaktaki yavru kedileri alıp büyütüyorduk, sonra yine sokağa salmak zorunda kalıyorduk. Onun için kalıcı bir çözüm geliştirmek istedik. Kedievinin montajını yaptık, boyadık sonra da Doğa bebeğin fotoğrafını yapıştırdık. Uygun bir yere yerleştirilmesi için de Zeytinburnu Belediyesi’ne başvurduk. Belediye onay verdi ve Semiha Şakir Huzurevi’nin karşısındaki boş yeşillik alana monte ettik. Bu kedievimizin içinde yaklaşık 60 kedi barınabilir. Kedievimiz su geçirmesin diye de üstünü su geçirmez bir malzemeyle kapladık.” diye konuştu.

 

Hayvan sevgisi konusunda annelere de çağrıda bulunan Şahin, “Bence hayvan sevgisinde en büyük adım annelere düşüyor. Günümüzde çocuklar ne yazık ki hayvanların pis ve dokunulmayacak yaratıklar olduğu bilinci ile büyütülüyor. Aksine anneler çocuklarını hayvanlara yakın büyütmeli. Ben annemin bana aşıladığı hayvan sevgisi sayesinde küçüklüğümden beri hep hayvanlarla iç içeyim.” dedi.

 

EN BÜYÜK HAYALİ KEDİ KÖYÜ YAPMAK

 

En büyük hayalinin kedi köyü yapmak olduğunu ifade eden Şahin, ikinci projesini gerçekleştirmek için okuldan artakalan zamanlarında İstiklal Caddesi’nin yolunu tutmaya devam ediyor. "Sokak hayvanlarına katkıda bulunmak ister misiniz?" notuyla her gün binlerce vatandaşın ve turistin akın ettiği İstiklal Caddesi'nde sahipsiz hayvanlar için keman çalan Şahin, "Bunlardan 10 tane daha yapıp uygun bir parka “Doğa Bebek Kedi Köyü” yapmak istiyoruz. Böylece çocuklar bu köyde kedileri sevecek, isteyenler de kedi köyüne mama getirecek.” şeklinde konuştu.

 

KEDİLERİN MAMASI BELEDİYEDEN

 

Kedievinin tüm mama ihtiyaçlarını karşılayan Zeytinburnu Belediyesi’nin Hayvan Bakımevi’nde görevli Veteriner Hekim Furkan Coşkun, “Tuana kardeşimiz belediyemize başvurup İstiklal Caddesi’nde keman çalarak topladığı paralarla kedievi yaptırdığını fakat güvenli bir yer bulamadığını bu konuda bizden yardım istediğini söyledi. Biz de ona destek çıkıp Zeytinburnu’nda güvenli bir yer belirlerdik. Tabii desteğimiz bununla da sınırlı kalmadı. Bu barınakta kalacak olan kedilerin tüm mama ve su ihtiyaçları tıpkı ilçemizdeki diğer kedievlerinde olduğu gibi yine belediyemiz tarafından karşılanacak. Ayrıca buradaki kedilerin sağlığını da yakından takip edeceğiz. Malumunuz önümüz kış. Kışın havalar çok soğuk ve yağışlı oluyor. Bu yağışlı havalarda hayvanlar mama ve su bulmakta çok zorlanıyor. O yüzden proje çok güzel bir zamanda gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx