Expat’lar kirada TL’ye geçti

İstanbul’daki expat’ların konut ve semt tercihlerine ilişkin bilgi veren RE/MAX Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn, Zekeriyaköy, Levent, Nişantaşı ve Ulus’taki kiralıkların öne çıktığını söyledi. Goldştayn, yakın bir zamana kadar kira bedelini döviz olarak ödeyen birçok expat’ın Türk Lirası’na geçtiğine dikkat çekti.

Expat’lar kirada TL’ye geçti
Expat’lar kirada TL’ye geçti Tugrul Demir
Bu içerik 667 kez okundu.

260’ı aşkın franchise ofisi ile gayrimenkul pazarlama ve danışmanlık hizmetleri hizmet sunan RE/MAX Türkiye, İstanbul’daki expat’ların konut ve semt tercihlerini araştırdı. Konu ile ilgili bilgi veren RE/MAX Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn, expat’ların özellikle Zekeriyaköy, Levent, Nişantaşı ve Ulus’ta bulunan kiralık 3+1 konutları tercih ettiklerini söyledi.

Expat profilinin ağırlıklı olarak beyaz yakalı çalışanlar ve profesyonel sporculardan oluştuğunu belirten Goldştayn, “Büyük bir çoğunluğu, geçici olarak ülkemizde bulunduğu için, kiralamayı tercih ediyorlar. Satın alma oranları çok düşük. Satın alma genellikle Türk vatandaşları ile evlenme gibi durumlarda oluyor. Evin eşyalı olması önemli bir kriter olsa da en önemli kriterler ulaşım kolaylığı, sosyal olanaklar ve bölgenin demografik yapısı olarak sıralanıyor” dedi.

Goldştayn’ın verdiği bilgilere göre, expat’ların tercih ettikleri konutların kira bedelleri geniş bir yelpazeye yayılıyor: “Kiralar 2 bin TL’den başlayıp 10 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Yakın bir zamana dek kiralarını dolar ya da avro üzerinden ödeyen expat’ların bu tercihi son dönemde değişiklik gösterdi. Şu anda ağırlıklı olarak Türk Lirası tercih ediliyor. Bu durumun istisnası olarak, kiralarını döviz cinsinden ödemeyi sürdüren, Levent bölgesinde yaşayan Japon expat’ları gösterebiliriz.”

 

RE/MAX hakkında:

1973 yılında kurulan ABD merkezli RE/MAX, bugün dünyanın en çok gayrimenkul satışı gerçekleştiren kurumudur. 100’ün üzerinde ülkede, yaklaşık 6 bin 500 franchise ofisinde görev yapan 115 binin üzerinde gayrimenkul danışmanı bulunmaktadır. 1997 yılında faaliyete geçen RE/MAX Türkiye, ülke genelindeki ofisleri ile profesyonel gayrimenkul pazarlama ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. 260’tan fazla franchise ofisinde 3 bin 350’yi aşkın gayrimenkul danışmanı ile çalışmalarını sürdüren RE/MAX Türkiye, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere önemli fırsatlar sunmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx