Türkiye Kurumsallaşma Yolunda İlerliyor

Son yıllarda profesyonelleşmenin önemi daha anlaşılmıştır. Bu durumun bir yansıması olarak, şirketin kurumsallaşması konusunda birçok aile şirketi ya da şahıs şirketi vizyon değişikliği için adımlar atmıştır.

Türkiye Kurumsallaşma Yolunda İlerliyor
Türkiye Kurumsallaşma Yolunda İlerliyor Tugrul Demir
Bu içerik 512 kez okundu.

 

 

            Son yıllarda profesyonelleşmenin önemi daha anlaşılmıştır. Bu durumun bir yansıması olarak, şirketin kurumsallaşması konusunda birçok aile şirketi ya da şahıs şirketi vizyon değişikliği için adımlar atmıştır. Şirketleri ciddi bir vizyona kavuşması için profesyonel destek alması gereksinimi doğmuştur. Öncelikli konular olan yönetim ve kurumsallaşma için atılacak adımlar, danışmanlık gerektiren ve deneyimli kadro istemektedir. Bu konuda yıllardır danışmanlık hizmeti veren ortakakildanismanlik.com deneyimleri ile yapılması gerekenlere yol gösterecek bilgiler sunmaktadır.

 

 Aile Anayasası Nedir?

 

            Ülkemizde birçok işletme ve şirket aile şirketi tanımını karşılayan bir yapıdadır. Bu nedenle alınan kararlar genellikle aile görüşü ya da aile reisinin kanaati doğrultusunda sonuca bağlanmaktadır. Bu temelde şirketin kurumsallaşması için hazırlanan, hukuki olarak şirketlerin ya da işletmelerin idare edildiği yasalara uygun maddeler bulunan hukuki metinlere Aile Anayasası denir. Bu metinler aile anayasası hazırlama danışmanlığı veren kuruluşlar tarafından tarafsız ve kurumsal şirketlerin kuruluş ilkelerine dikkat edilerek hazırlanmaktadır. Bu belgede yazılı olarak hisse yapısı, görev tanımları, iş ilişkilerine varan detaylar yer almaktadır. Aile anayasası, kurumsallaşma sürecindeki tüm şirketlerin hazırlaması gereken, yönetim ve kurumsallaşma gerekliliklerini içinde bulunduran yasal metinlerdir.

 

 Türkiye Kurumsallaşmanın Neresinde?

 

            Türkiye'de bulunan şirketlerin büyük çoğunluğu şahıs ya da aile şirketi olarak bulunmaktadır. Bu nedenle karar alma, yol haritası çizme ya da piyasa koşullarına göre hamleler üretme noktasında çok basit bir anlatımla aile reisi yetkilidir. Kurumsallaşma ya da ciddi, profesyonel bir yönetim anlayışı ile, şirket yönetme kararlılığı için öncelikli adım aile anayasası hazırlanmasından geçmektedir. Bu metni aile anayasası hazırlama danışmanlığı hizmetini sağlayan bir kuruluştan aldıktan sonra, hazırlama aşamasında ve sonrasında yapılacaklar, şirket geleceği ve yeni anlayışının göstergesi olacaktır. Birçok kişi ve kuruluşun böyle bir durumdan haberi olmaması, ticari anlamda girişimcilerin başarısızlıkla sonuçlanan yatırımlarının da nedenleri arasında sayılmasını sağlamaktadır. Birçok şirketin ekonomik yapısı, gelir gider dengesi gibi konularda hiçbir fikrinin ve bilgisinin olmadığı özellikle batık yatırımlarda tespit edilmiş sorunların başında gelmektedir. Şirket kuruluşundan itibaren bu tür bir danışmanlık ve kurumsal anlayışın geliştirilmesi için, yardım alınmalı, tavsiyelerde bulunulmalıdır.

Daha ayrıntılı bilgi almak için ortakakildanismanlik.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx