​İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ ile “Eğitimden Deneyime, Deneyimden Geleceğe”

Sistemini uygulamalı eğitim üzerine kurmuş ve mezun olduktan sonra alanını bilen, ilk iş deneyimini yaşamış, özgüveni yüksek öğrenciler yetiştirmeyi hedeflemiş olan İstanbul Gedik Üniversitesi 2010 yılında 4 meslek yüksekokulu programı ile eğitim hayatına başlamıştır. 2011 yılında fakültelerin kurulmasıyla birlikte lisans öğrencilerini almaya başlayan üniversite böylece yıllar içinde devam edecek olan gelişim çizgisini bir adım daha ileriye taşımıştır.

​İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ ile “Eğitimden Deneyime, Deneyimden Geleceğe”
​İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ ile “Eğitimden Deneyime, Deneyimden Geleceğe” Tugrul Demir
Bu içerik 1096 kez okundu.

2017 itibarıyla 5 fakülte, 1 Meslek Yüksekokulu, 1 Yabancı Diller Yüksekokulu, 3 Enstitü ve 11 Araştırma Merkezine ulaşan İstanbul Gedik Üniversitesi’nde günümüzde 4000’’e yakın öğrenci öğrenim görmektedir.

5 fakülteden biri olan, Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi’nde özellikle üniversite adayları arasında çok tercih edilen Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı gibi bölümlerle birlikte; yeni nesil iletişim araçlarıyla tasarımlar yapacak uzmanlar yetiştiren Görsel İletişim Tasarımı bölümü her geçen gün doluluk oranını arttırarak, tercih listelerinde en çok yer verilen TS puanlı bölümlerden biri olmuştur.

2017’de bünyesine Psikoloji, Sosyoloji, Maliye bölümlerini katarak öğrencisini en fazla sayıda arttırmayı hedefleyen İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi daha önceki yıllarda açılmış olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Türkçe/İngilizce Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret ve Finans bölümleriyle yine bu yıl da aday öğrencilerin tercih listelerinin en üst sıralarında yer almaya devam edecektir.

İstanbul Gedik Üniversitesi’nin sanayi alanında kalifiye eleman yetiştirme gayesi beraberinde çok önemli bir fakülte olan Mühendislik Fakültesi’nin de kurulmasına sebep olmuştur. Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümleriyle bugüne kadar birçok öğrenciye eğitim vermiş, bu eğitimlerde özellikle teorik temel derslerde günümüz teknolojik olanakları kullanılarak, bilgisayar destekli yöntemler uygulanmıştır. Mühendislik eğitiminde uygulama ve laboratuvar çalışmaları ile kazanılmış deneyimleri ön planda tutan fakülte bu yıl Mekatronik Mühendisliği(İngilizce) ve İnşaat Mühendisliği bölümlerini de açarak bölüm sayısını 7’ye çıkartmıştır. Bunlardan Mekatronik Mühendisliği (İngilizce) bölümüne 2017’de yerleşecek tüm adaylar tam burslu olarak öğrenim görecektir.

İstanbul Gedik Üniversitesi’nin Türkiye çapında tanınan ve vakıf üniversiteleri içinde ilk kurulan Spor Bilimleri Fakültesidir. Antrenörlük Eğitimi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği bölümleri ile her yıl olduğu gibi 2017’de de özel yetenek sınavları ile öğrenci almaya devam etmektedir. YGS sınavında herhangi bir puan türünde 150 puanı geçen adaylar Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi bölümleri mülakatlarına girebilirler. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümüne ise YGS puan türlerinden birinde 180 baraj puanını geçen adaylar başvurabilecektir.

2017 yılında üniversitenin en genç fakültesi olarak kurulan Sağlık Bilimleri Fakültesi de Çocuk Gelişimi ve İş Sağlığı ve Güvenliği lisans programları ile ilk öğrencilerine kavuşmayı beklemektedir. Bu bölümlerden İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği (İngilizce) gibi 20 öğrenci alacaktır ve tamamı %100 Burslu olacaktır. Günümüzde çok ciddi talep gören bu bölümün sadece Tam burslu öğrenci alımı yapacak olması üniversite tercihleri yapacak adaylar için yine çok büyük bir avantaj yaratmaktadır.

İstanbul Gedik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu 2010 yılında 4 programla başladığı yolculuğunu geçen 7 yılda açılan 22 program ile giderek zenginleştirmiştir. Meslek Yüksek Okulu 2017 itibarıyla Örgün Öğrenim ve İkinci Öğretim olmak üzere toplam 27 farklı programla 2 yıllık önlisans düşünen adaylar için kılavuzdaki yerini almıştır. Adalet, Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgisayar Programcılığı, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Çocuk Gelişimi, Dış Ticaret, Elektrik, Grafik Tasarımı, Halkla İlişkiler, İş Sağlığı ve Güvenliği, Kaynak Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Makine, Mekatronik, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri, Sualtı Teknolojisi, Tahribatsız Muayene, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri programlarını bünyesinde barındıran Meslek Yüksek Okulu ilk günkü kuruluş amacına hala bağlı kalarak farklı uluslararası geçerliliğe sahip, “meslekte yetkinlik” kriterlerine uygun eğitim vermek gayesini devam ettirmektedir. Bu doğrultuda sanayi ile birlikte diğer sektörlerde de ara eleman ihtiyacını karşılamak için öğrencilere uygulamalı eğitim vermektedir. Özellikle Tahribatsız Muayene, Sualtı Teknolojileri, Makine, Mekatronik, Kaynak Teknolojisi gibi programlarda gerek staj gerek mezuniyet sonrası istihdam konusunda önemli avantajlara sahip olan adaylar, Gedik Holding’in gücü ile İstanbul Gedik Üniversitesi’nde okumaktadır.

Meslek Yüksek Okulu’nda yeni kurulan “Su Altı Teknolojileri” programı sualtı ile ilgili eğitimler vererek Ar-Ge boyutu Sualtı Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde ele alınmaktadır. Bunun gibi Tahribatsız Muayene (NDT) eğitimlerinde de lider olan Gedik Holding bu alanda üniversitenin öğrenci alacak programına da destek vermektedir.

Bünyesinde bulundurduğu birçok bölüm ve programda doğrudan sanayinin içinde olan İstanbul Gedik Üniversitesi öğrencileri başta Gedik Holding sanayi kuruluşları olmak üzere, ülke sanayinin önde gelen kuruluşlarıyla işbirliği içindedir.

AR-GE merkezinde kaynak, robotik ve katmanlı imalat konularında birçok AR-GE ve proje çalışmaları yürütülmektedir. Bu anlamda üniversite bünyesinde kurulmuş olan Gedik Üniversitesi Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Sualtı Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi robotik ve sualtı sistemler ile ilgili AR-GE çalışmaları ile endüstri ve savunma alanında birçok ihtiyaca çözüm sağlayıcı olacaktır. Bu konularla ile ilgili olarak, 2015 yılında ASELSAN ile imzalanan AR-GE çerçeve protokolünü savunma sanayindeki diğer kuruluşlarla genişletilmesi planlanmaktadır.

İstanbul Gedik Üniversitesi 2010 yılında kurulmuş genç bir üniversite olmasına rağmen Gedik Holding’in desteği, sanayi kuruluşlarının işbirliği neticesinde gün geçtikçe büyümeye devam etmektedir. Kartal, Pendik Şeyhli, Pendik Çamlık ve Tuzla Aydınlı Yerleşkeleri ile öğrencilerin gerek eğitim, gerek konukevi ile barınma, gerek laboratuvar ortamları ile uygulama ihtiyacını karşılamaktadır.

Pendik-Şeyhli’de, Sabiha Gökçen Havalimanı'na 6 km. mesafede 72.000 m²’lik bir arazi üzerine kurulacak olan yeni ve modern kampüste ise öğrencilerin tüm ihtiyaçları bir arada bulunacak şekilde projesi hazırlanmıştır. Her türlü eğitim, araştırma, toplum, kültür ve spor alt yapısına sahip olacak bu kampüste fakülteler, enstitüler, uygulama ve araştırma merkezleri ile Ar-Ge laboratuvarlarımız yer alacaktır. Mimari çizimlerin bittiği bu alanda ki diğer çalışmalar tüm hızıyla sürmektedir.

Geleceğin en önemli üniversitelerinden biri olmaya aday olan İstanbul Gedik Üniversitesi sektörel deneyime sahip akademik kadro, sektörlerin ihtiyaç duyduğu lisans ve önlisans programları, araştırma merkezi ve laburatuvarları, çeşitli ve kesintisiz burs ve indirimleri ile üniversiteyi yaparak, yaşayarak, uygulayarak okuma imkanı arayan ile tüm adayları beklemektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx