The Guardian: Büyük Britanya "Kuşak ve Yol" Projesini İhmal Etmemeli

Çin Uluslararası Radyosu - Büyük Britanya, Brexit'ten sonra, kendini Asya'nın büyük piyasalarına bağlayan altyapıyı canlı tutamadığı takdirde marjinalleşme tehdidi ile karşılaşabilir. Ancak bugüne değin saptanan, bu ülkenin dünyada görülmüş en kapsamlı altyapı programı olan Kuşak ve Yol Girişimi'ne ayak uyduracak bir yatırım çabası göstermediği.

The Guardian: Büyük Britanya
The Guardian: Büyük Britanya Tugrul Demir
Bu içerik 941 kez okundu.

Çin'in yönlendirdiği Kuşak ve Yol Girişimi, milyarlarca dolarlık bir yatırımla Asya, Avrupa ve Afrika'yı yol, liman, köprü, tünel ve boru hattı aracılığıyla birleştirerek dev bir ekonomik havza oluşturmaya yönelik bir proje. Söz konusu plan bütünü, toplamda 70 ülkeyi ve dünya nüfusunun üçte ikisini ilgilendirecek.

2013'te ortaya atılan girişim, bu günlerde hız kazandı. Çin tarafından Kazakistan'ın başkenti Astana'da yüksek teknoloji ürünü bir raylı sistem ve Tayland'da 2021'de bitecek yüksek hızlı tren hattı inşa ediliyor. Ayrıca, yine Çin'in yaptığı Mombasa-Nairobi demiryolu hattı bu yıl içinde işletmeye açıldı. Bu hat, Afrika anakarasının daha derinlerine uzatılacak. Hong Kong ile Macau arasında da betonarme bir köprü bu yıl sonunda hizmete açılacak. 

Aslında Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping'in bu girişim için Çin'in 900 milyar doları gözden çıkardığı biliniyor. Bu projenin "küreselleşmenin altın çağı" anlamına gelecek bir ortam yaratacağı belirtiliyor. Çin'in içinde de bu girişimin parçası olarak düşünülen bazı yatırımlar sürüyor. Ülkenin otoyol ağı, 2020'de, 74.000 km'den 120.000 km'ye; havaalanı sayısı da, yine aynı yıl, 175'ten 240'a çıkacak. 

 
Kuşak ve Yol Girişimi bağlamında, Moğolistan'dan Malezya'ya, Tayland'dan Türkmenistan'a ve Endonezya'dan İran'a pek çok ülke kadar yüzlerce milyarlık yatırımlara sahne olacak.       

Öte yandan Çin, adı geçen Girişim çerçevesinde ulaşım altyapısına çok yüksek bir bütçe ayırıyor ama bunu yapan tek ülke de değil. Oysa Büyük Britanya bu türden yatırımlar için, bütçenin -Çin'e ve bazı başka ülkelere oranla- ancak çok küçük bir miktarını harcamayı öngörüyor. Oysa Kuşak ve Yol'a eklemlenmek geleceğin küresel ekonomisine tam entegrasyon sağlamak için çok önemli.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx