Panda Sijia 11. Doğum Gününü Bin 500 ziyaretçiyle Birlikte Kutladı

Çin Uluslararası Radyosu - Çin'in en yüksek eylemdeki bölgelerinden birinde yaşayan Sijia adlı dişi panda 11 yaşını doldurdu.

Panda Sijia 11. Doğum Gününü Bin 500 ziyaretçiyle Birlikte Kutladı
Panda Sijia 11. Doğum Gününü Bin 500 ziyaretçiyle Birlikte Kutladı Tugrul Demir
Bu içerik 513 kez okundu.

Arkadaşı Youyou ile bir yıl önce Çin'in kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletine gönderilen Sijia, doğum gününü bin 500 ziyaretçiyle birlikte kutladı.

Sijia ve Youyou, Temmuz 2016'de doğum yerleri olan Sichuan'a binlerce kilometre uzaklıktaki Yabuli Kayak Merkezi'ne yerleştirilerek Çin'in en kuzeyinde yaşayan pandalar olmuşlardı.

İskoçya'daki Edinburgh Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan pandalar, Heilongjiang'ın 1200 kilometre daha kuzeyinde bulunmalarına rağmen, söz konusu bölgede daha ılımlı bir hava hâkim.

Çin Panda Koruma ve Araştırma Merkezi'nde görevli Wei Rongping, pandaların bölgeye yerleştirilmesinin, türün yaşadığı alanı genişletmek için bir çaba olduğunu, bu sayede araştırmacıların pandaların yüksek enlemdeki yaşam koşullarını anlamalarının da sağlandığını belirtti.

Çinli bilim adamlarının sürekli çabaları sonucunda 2016 yılında pandalar Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkarılarak "hassas" hayvanlar seviyesine indirildi.

Ancak Çin Devlet Orman İdaresi tarafından açıklanan verilerde, 2013 yılı sonu itibarıyla doğada yaşayan panda sayısının henüz 2 bini geçmediğine, 400 pandanın ise tutsaklık içinde yaşadıklarına dikkat çekildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Buse Narcı Bodrum'da Görüntülendi
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
Cansu Taşkın: Son Model Araba Gönderdiler Kabul Etmedim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx